Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řekové dali hlas naději, Evropa je na rozcestí, hodnotí tisk volby

Vítězství krajně levicové strany SYRIZA se očekávalo, i když vysoký byl těsně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězství krajně levicové strany SYRIZA se očekávalo, i když vysoký byl těsně... | foto: Reuters

LONDÝN/PAŘÍŽ/ŘÍM Řekové svým příklonem k levicové straně SYRIZA, která slibuje ústup od úsporných opatření, zvolili naději, že se jejich životy po pěti letech drastického šetření alespoň o něco zlepší. Svým rozhodnutím se však Řecko vydává na neprobádanou cestu, která staví důležité otázky před celou Evropu a může vést i ke zpochybnění projektu společné měny, napsal v reakci na nedělní volby evropský tisk.

„V Řecku vyhrála naděje. Po pěti letech šetření, drakonických opatření, obětí a vysoké nezaměstnanosti národ zvolil změnu. Nechce už bezvýhradně akceptovat to, co po něm žádají věřitelé, a otevřeně vyzývá evropskou frontu ke konfrontaci,“ napsal ve svém komentáři italský pravicově liberální list Corriere della Sera.

Hůř bude jen stěží

Vůdce levicové Syrizy Alexis Tsipras má důvod k radosti, Syzira je...

Vůdce levicové Syrizy Alexis Tsipras má důvod k radosti, Syzira je...

Podobně to vidí maďarský levicový deník Népszabadság. „Voliči svými hlasy dali najevo, že sotva bude hůř. Bruselu, Berlínu a celé Evropě tím vyslali vzkaz - Vzpamatujte se!“ Podle komentátorů jsou volby stejně důležité pro Řecko jako pro celou Evropu, která se bude muset rozhodnout, jaký postoj zaujme k požadavkům šéfa SYRIZY Alexise Tsiprase. „Evropa nyní stojí před dilematem. Má důrazně trvat na přísném úsporném kurzu, který Řecku naordinovala? Nebo začít s Tsiprasem jednat a snažit se najít kompromis?“ shrnul belgický list De Standaard.

VÍCE ZDE:

„Volební triumf levicové strany má i politicky evropskou dimenzi. Dá v jihoevropských zemích křídla těm protestním stranám, které bojují s politikou úspor. Tsipras nechce zachránit jen Řecko, ale změnit celý kontinent,“ myslí si komentátor švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung.

Na pravděpodobné důsledky vítězství SYRIZY upozorňují rovněž konzervativní francouzské noviny Le Figaro. „Pokud stačí tato volba proti stávajícím pořádkům k tomu, aby Francie, Německo a další zaplatily řecké dluhy místo Řeků, pak to otevře možnosti euroskeptikům po celé Evropě, od hnutí Podemos ve Španělsku, přes britský UKIP až po Marine Le Penovou,“ míní deník ve svém komentáři.

Vítěz nedělních řeckých voleb, levicová stana SYRIZA, se v pondělí domluvila na...
Podle Reuters se v zemi nepředpokládá, že by SYRIZA vytvořila menšinovou vládu,...
Předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras bude možná podle zdrojů Reuters uveden do...
Radost ve volebním táboře levicové opoziční strany SYRIZA.

Ohrožení? Stěží

Většina médií nicméně nepředpokládá, že nové mocenské rozložení v Aténách představuje nějaké ohrožení, a Evropa se s ním prý vyrovná lépe, než kdyby SYRIZA zvítězila ve volbách před třemi lety, kdy panovala mnohem napjatější situace. „Zatímco v roce 2012 perspektiva vítězství SYRIZY přiváděla eurozónu na pokraj paniky, teď je situace klidnější. V EU převažuje názor, že vztahy s Řeckem jsou jako jízda po hrbolaté silnici, zemětřesení ale není na dohled,“ poznamenává polská Gazeta Wyborcza.

Navíc prý není jasné, jak se Tsipras zachová, až bude muset reálně vyjednávat s věřiteli. „Budoucí premiér může teď udělat něco, co v politice vůbec není neobvyklé, totiž nedodržet své sliby. Pak se ale celý projekt SYRIZY složí jako domek z karet,“ domnívá se portugalský deník Público.

„Je tu očekávání, že nová strana rozbije staré pořádky. Jestli Tsiprasovy recepty přinesou uvolnění, je ale otázka. Mohou totiž zemi zavléci do ještě větší mizérie,“ varuje Neue Zürcher Zeitung.

,

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...