Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrt palestinské reportérky nebude Izrael vyšetřovat, údajně pro to není důvod

Svět

  6:26
Izraelská vojenská policie nebude vyšetřovat smrt reportérky stanice Al-Džazíra. Podle prokuratury k tomu není důvod. Zpravodajka přišla o život minulý týden při izraelské razii na palestinském Západním břehu Jordánu. Izraelská armáda vražednou zbraň identifikovala. Bez spolupráce Palestinců je ale výsledek analýzy nejistý.

Při razii stříleli Izraeli i Palestinci, ale není jasné, čí střela Šírín abú Aklahovou zasáhla. Podle čtvrteční zprávy deníku Haarec vojenská prokurátorka dospěla k závěru, že v případu není podezření na spáchání trestného činu.

Armáda podle izraelských médií incident stále vyšetřuje, ale nikoli právními kanály. Z předběžného vyšetřování vyplývá, že ženu mohla 11. května zasáhnout náhodná palestinská palba i izraelský voják.

Podle Haarecu palestinská samospráva, která armádu obvinila z vraždy abú Aklahové, odmítla nechat provést pitvu a předat náboj vyjmutý z novinářčina těla k balistické zkoušce. Konečné rozhodnutí o viníkovi proto nelze učinit.

Současná vojenská prokurátorka Jifat Tomerová-Jerušalmiová policejní vyšetřování nenařídila, protože podle ní není podezření na spáchání trestného činu. Vojáci vypověděli, že novinářku neviděli a mířili na střelce, kteří byli poblíž. Haarec píše, že důvodem prokurátorčina rozhodnutí může být i obava, že vyslýchání vojáků jako potenciálních pachatelů kriminálního činu vyvolá odpor v armádě i ve společnosti.

Izraelská nevládní organizace Ješ Din uvedla, že se armáda „už ani nesnaží předstírat, že vyšetřuje, a 80 procent stížností na ni projde bez trestněprávního přezkoumání“.

Investigativní skupina Bellingcat, jež sídlí v Nizozemsku, provedla vlastní analýzu na základě materiálů, zejména videí, která se objevila na sociálních sítích. Uvedla, že její první zjištění dávají za pravdu palestinským svědkům, kteří tvrdí, že novinářku zabila izraelská palba.

Identifikace vražedné zbraně

Izraelská armáda identifikovala zbraň vojáka, která mohla zabít reportérku televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahovou, ale uvedla, že si nemůže být jistá, pokud Palestinci nepředají náboj k balistické analýze, řekl ve čtvrtek podle agentury AP představitel izraelské armády. Toto sdělení podle AP představuje malý pokrok ve vyšetřování smrti reportérky.

Palestinští činitelé a novináři, kteří s Aklahovou byli v poslední chvíli, její smrt přičítají izraelským vojákům. Izraelská armáda tvrdí, že novinářka byla zastřelena při přestřelce mezi vojáky a palestinskými ozbrojenci a že bez řádné analýzy nelze určit, kdo smrtící náboj vypálil.

Izrael Palestince vyzval ke společnému vyšetřování. Palestinská samospráva to ale odmítla a sdělila, že kulku, která novinářku zabila, k balistické analýze nevydá. Palestinci zároveň tvrdí, že provádějí vlastní vyšetřováni a jsou ochotni spolupracovat s jakoukoliv zemí kromě Izraele, kterému nedůvěřují.

Tělo reportérky Al-Džazíry Shireen Abu Aklehové (11. května 2022)

Jednapadesátiletá Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří.

Její smrt vyvolala kritiku a reakce z celého světa. Izrael také čelí kritice za chování policie na reportérčině pohřbu, kde její rakev málem spadla na zem, když policisté strkali truchlící a bili je obušky.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat