3. ledna 2017 20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Republikáni představili rezoluci o zrušení Obamovy zdravotní reformy

Monitor postavený před sochami v budově Kapitolu (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monitor postavený před sochami v budově Kapitolu (Ilustrační foto) | foto: ČTK

WASHINGTON Republikáni v americkém Kongresu učinili první krok v záměru odvolat zdravotní reformu dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Republikánský senátor Mike Enzi v úterý během prvního dne funkčního období nového Kongresu představil rezoluci, která zrušení reformy známé jako Obamacare předpokládá.

Sami republikáni si jsou ale vědomi, že celý proces může trvat měsíce a příprava náhrady zdravotního pojištění pak roky.

Úplné zrušení reformy je všeobecně považováno za běh na dlouhou trať, protože republikáni i přes nadvládu v Senátu nemají dostatek hlasů na to, aby obešli případné obstrukce demokratických senátorů. Očekává se tedy, že republikáni nejdříve omezí peníze pro Obamacare z federálního rozpočtu, na což jim stačí prostá většina, uvedla agentura Reuters.

Zdravotní reforma patří mezi největší Obamovy vnitropolitické odkazy. Zatímco její zastánci tvrdí, že zajistila dostupnou zdravotní péči milionům dosud nepojištěných Američanů, podle kritiků zdražila pojistky, pokřivila trh a je příliš nákladná.

Americký senátor John Cornyn.
Monitor postavený před sochami v Kapitolu Spojených států amerických, kde...
ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz