Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Republikáni umožní projednávání žaloby na Trumpa v Senátu. Chtějí, aby žaloba i obhajoba mohly přednést svá stanoviska

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

Washington Republikáni se nechystají zamítnout ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa ještě před začátkem jejího projednávání v Senátu. S odkazem na vyjádření jednotlivých senátorů i špiček Republikánské strany to napsal list The New York Times (NYT). Otázkou tak nyní zůstává především to, jak dlouhé republikáni umožní jednání a zda povolí předvolání dalších svědků k výpovědi.

Pro okamžité zavrhnutí ústavní žaloby se o víkendu vyslovil na Twitteru přímo Trump, který celý případ dlouhodobě kritizuje. Umožnění projednávání žaloby na půdě Senátu by podle něj dodalo obviněním ze strany Sněmovny reprezentantů legitimitu, kterou podle prezidenta jinak postrádají.

Trumpův poměrně radikální návrh podle agentury AP zvažoval i vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který již dříve prohlásil, že chce usilovat o co nejkratší projednání žaloby. McConnell zároveň řekl, že bude svůj postup koordinovat s Trumpovým týmem.

Někteří republikáni v Senátu si však podle svých pondělních slov přejí, aby proces alespoň začal a aby žaloba i obhajoba mohly přednést úvodní stanoviska. Návrh na okamžité zamítnutí by proto nepodpořili.

Otázkou tak nyní zůstává, do jaké míry umožní republikáni celý proces rozehrát. Průběh projednávání obžaloby totiž neurčuje americká ústava a rozhoduje o něm samotná horní komora. Žalobu by tak mohli republikáni zamítnout hned po zaznění úvodních slov zástupců obžaloby a obhajoby. Někteří z nich by se ale rovněž mohli připojit k demokratům a umožnit předvolání dalších svědků, což by celý proces mohlo prodloužit až o několik měsíců. Zvláště očekávaná je například případná výpověď Trumpova bývalého bezpečnostního poradce Johna Boltona.

Sněmovna reprezentantů schválila žalobu na Trumpa za zneužití moci a obstrukcí Kongresu. Dolní komora ovšem zatím články ústavní žaloby do Senátu neodeslala. Vedení demokratů má v úterý jednat o harmonogramu dalších kroků a také o tom, kdo bude Sněmovnu v Senátu zastupovat.

Ústavní žalobu se demokraté rozhodli vůči prezidentovi vznést kvůli takzvané ukrajinské kauze. Trump podle nich naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena - syna Joea Bidena, jednoho z favoritů na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách v USA v roce 2020 - kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

Pozorovatelé se všeobecně shodují, že žaloba nemá šanci na úspěch. K jejímu definitivnímu schválení je totiž zapotřebí dvoutřetinová většina z celkem 100 hlasů v Senátu. Demokraté přitom v horní komoře disponují jen 47 hlasy a republikáni jsou v této otázce v podstatě jednotní.

Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!