Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Republikáni soupeří v deseti státech naráz

Svět

  16:28
WASHINGTON - V USA se dnes koná jeden z nejdůležitějších dnů republikánské volební kampaně. Kandidáta na prezidenta dnes o takzvaném superúterý vybírají voliči v deseti státech. Favoritem hlasování, jehož výsledky by měly být známé v noci na středu, je podle posledních průzkumů bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney.

Republikánské primárky v Nevadě vyhrál Mitt Romney. foto: Reuters

Hlasování dnes ráno místního času začalo například v Ohiu, jež je klíčovým bitevním polem superúterý. Stát je charakteristický vysokým počtem takzvaných modrých límečků, tedy voličů dělnických profesí, jejichž podpora hraje zásadní roli v prezidentských volbách. Jak Romneyho, tak jeho největší rivala, bývalého senátora Ricka Santoruma, tu čeká prověrka, do jaké míry jsou schopni oslovit tuto skupinu voličů.

Superúterý

Pro vítězství v amerických primárkách je třeba získat hlasy nejméně 1144 delegátů. Během takzvaného superúterý se republikánští kandidáti v deseti státech utkají o 437 hlasů, přičemž v Ohiu se rozdělují hlasy 66 delegátů.

Romney v Ohiu na exsenátora dlouho ztrácel. V posledních dnech ale posílený vítězstvím v několika předchozích primárkách začal získávat půdu pod nohama, a v tomto státě tak lze očekávat velmi těsný souboj. Pro Santoruma, který je nyní dvojkou republikánského pole, přitom hlasování v Ohiu může být osudné. "Pokud tu prohraje, fakticky to znamená konec jeho kampaně," míní zkušený americký novinář a vysokoškolský profesor Thomas Edsall.

Kromě Ohia se dnes hlasuje ještě v Georgii, Virginii, Oklahomě, Tennessee, na Aljašce, v Idahu, Massachusetts, Severní Dakotě a Vermontu. Letošní superúterý je ale mnohem skromnější než před minulými prezidentskými volbami. Tehdy se hlasovalo hned ve 24 státech najednou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat