28. října 2017 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řešení islandské politické krize? Islanďané hlasují v předčasných volbách o novém parlamentu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová. | foto: Reuters

REYKJAVÍK Islanďané v sobotu rozhodují o novém parlamentu. Jde už o druhé předčasné volby do zákonodárného sboru během necelého roku a jejich výsledkem může být, že voliči rozzlobení řadou politických skandálů zbaví moci dlouho dominující středopravou Stranu nezávislosti stávajícího premiéra Bjarniho Benediktssona.

Podle posledního předvolebního průzkumu je favoritem opět Strana nezávislosti. Šance porazit ji anebo alespoň skončit těsně za ní má však Levicově-zelené hnutí oblíbené političky Katrín Jakobsdóttirové, jež v předchozích anketách i vedlo. Kdo vyhraje, bude nominovat premiéra, který pak získá pověření sestavit vládu.

Podle politologů ve prospěch Jakobsdóttirové jako možné příští premiérky hovoří skutečnost, že podle sondáží by na třetím místě měla skončit levicová Sociálnědemokratická strana, silný případný partner pro vytvoření koaličního kabinetu. Pro Benediktssona na druhé straně hovoří hospodářský růst a rozvoj turistického ruchu.

„Mám velmi dobrý pocit, pokud jde o dnešek, a musím být optimistická,“ řekla vůdkyně Levicově-zeleného hnutí poté, co za doprovodu manžela a tří synů odevzdala hlas. „Budeme čekat až do ranních hodin. Před šestou hodinou ráno spát nepůjdu,“ dodala.

Hlasovací střediska jsou na Islandu otevřená od 09:00 místního času a uzavřou se ve 22:00. První údaje ze sčítání hlasů se čekají již brzy poté, přičemž oznámení konečného výsledku se předpokládá v časných hodinách nedělního rána.

Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová.
Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová.

Předčasné volby - v nichž se rozhoduje o obsazení 63 křesel v nejstarším zákonodárném orgánu v Evropě Althingu - vyhlásil premiér Benediktsson v září poté, co se rozpadla jím vedená koaliční vláda. Důvodem rozpadu byl fakt, že se Benediktssonův otec zastal muže odsouzeného za opakované znásilnění dítěte a premiér se to údajně snažil zatajit.

Předchozí mimořádné volby se na ostrově konaly koncem října loňského roku. Kabinet tehdy padl kvůli skandálu kolem takzvaných Panamských dokumentů, které odhalovaly praktiky převádění peněz do daňových rájů a v nichž figurovalo také jméno někdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona.

ČTK
  • 0Diskuse