Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řetězy okolo dveří, zákaz svateb a pohřbů. Čínská provincie zavedla kvůli koronaviru drakonická opatření

Lékaři kontrolují teplotu muže ve městě Chang-čou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři kontrolují teplotu muže ve městě Chang-čou. | foto: AP/ČTK

Wen-čou Vedení provincie Če-ťiang přijalo drastická opatření, aby zabránilo šíření koronaviru. Obyvatelé smí vyjít ze svých domů jen každý třetí den, ve čtyřech městech platí zákaz svateb a pohřbů. O situaci na místě přinesl reportáž server Business Insider.

Provincie se nachází zhruba 500 kilometrů od epicentra epidemie Wu-chanu, který je od 23. ledna uzavřený. V Če-ťiangu se v současnosti léčí okolo 954 pacientů nakažených koronavirem, což je po provincii Chu-pej druhé nejvyšší číslo. Ve městech Tchaj-čou, Ning-po, Chang-čou a Wen-čou začala od minulého týdne platit drsná omezení, jimiž chce vedení města zamezit šíření epidemie.

Dezinfekce ulic v Tchaj-čou.
Vykoupené supermarkety v Chang-čou.

Deník South China Morning Post ve čtvrtek informoval, že každý dům v těchto městech má od nynějška svůj vlastní „pas“, na němž je jeho adresa, jméno vlastníka a oficiální razítko. Z domu smí odejít pouze jedna osoba každé dva dny. Podle listu stojí před každou bytovou čtvrtí úředník, který pasy kontroluje a zapisuje čas odchodu a příchodu.

V jedné čtvrti ve Wen-čou dokonce vyvinuli aplikaci, která hlídá pohyb obyvatel. Při odchodu ze čtvrti musí oskenovat QR kód na vyznačených checkpointech, informoval lokální deník Wenzhou Daily. Někteří lidé, kteří strávili oslavy lunárního roku v Chu-peji, nesmí podle článku opustit své domovy vůbec.

Ve městě Chang-čou vláda zakázala svatby a vyžaduje, aby se pohřby konaly bez hostin a v co nejmenším počtu lidí. Kromě lékáren a supermarketů jsou všechny obchody a podniky zavřené. Metro jezdí jen každou půl hodinu a továrny budou potřebovat zvláštní povolení k obnovení činnosti po skončení novoročních prázdnin, informuje Business Insider.

„Tato opatření by mohla maximálně redukovat riziko přenosu nákazy,“ řekl starosta Wen-čou Yao Gaoyuan minulou neděli v rozhovoru pro státní televizi. Někteří obyvatelé ale přirovnávají přísná opatření k domácímu vězení.

Obyvatelka města Chang-čou Allen Liová sdělila serveru, že její rodina nesměla 14 dní po návratu ze sousedního města opustit domov. Úředníci pověsili na dům oznámení „domácí karanténa, návštěvy zakázány“, a na dveře dokonce připevnili železný řetěz, aby rodina nemohla vycházet ven.

„Dohadovali jsme se s nimi, ale řekli nám, že to je nařízení shora,“ říká Liová. „Chápeme, že bychom neměli vycházet, ale tohle je nelidské. Co když bude hořet? Nedostali bychom se ven,“ dodává.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...