Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rétorika Číny směrem k Tchaj-wanu přitvrzuje, odmítá jakékoliv separatistické choutky

Svět

  10:15
PEKING - Peking nadále přitvrzuje rétoriku vůči Tchaj-wanu. Dalším krokem k prohloubení vztahů obou zemí bylo odstranění tradiční zmínky o „mírovém sloučení“ z výroční zprávy o vládnutí. Čína přitom nadále o Tchaj-wanu hovoří jako o součásti svého území a rezolutně odmítá jakékoliv separatistické myšlenky.

Čínský prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang (vpravo). foto: Reuters

Právě zmíněná změna v rétorice zprávy o činnosti vlády je podle pozorovatelů klíčovou ukázkou přitvrzení postoje Čínské lidové republiky směrem k Tchaj-wanu, upozorňuje server South China Morning Post (SCMP).

V posledních šesti výročních zprávách, tedy od doby, kdy se prezidentského úřadu ujal Si Ťin-pching, autoři zdůrazňovali důležitost „mírového sjednocení“ a také konsenzus z roku 1992, v němž obě země fakticky uznávají, že existuje pouze „jedna Čína“, ale že každá strana má pro tento pojem jinou interpretaci.

Vystrčil hodlá o cestě na Tchaj-wan jednat s ministerstvem zahraničí. Chce mít i podporu Senátu

Poslední výroční report premiéra Li Kche-čchianga má ale mnohem důraznější tón. „Budeme dodržovat hlavní zásady a principy práce spojené s Tchaj-wanem a rezoultně potírat a odrazovat jakékoliv separatistické aktivity, jejichž snahou je nezávislý Tchaj-wan,“ uvedl premiér.

Tato slova přichází jen několik dní poté, co tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen uvedla, že Tchaj-wan nemůže souhlasit s tím, aby se stal součástí Číny podle jejího modelu jedna země, dva systémy. Cchaj ve středu složila přísahu k druhému funkčnímu období. 

V projevu prezidentka prohlásila, že odmítá čínské nároky na svrchovanost nad ostrovní zemí, kterou Peking považuje za svou vzbouřenou provincii, vyzvala ale k rozhovorům o tom, jak by obě strany vedle sebe mohly žít. „Chci zopakovat slova mír, rovnoprávnost, demokracie a dialog. Nepřijmeme pekingskými úřady používaný princip jedné země, dvou systémů, což by snížilo význam Tchaj-wanu a podkopalo status quo na obou stranách průlivu. Za tím si pevně stojíme,“ dodala Cchaj.

Nátlak Pekingu bude pokračovat, shodují se odborníci

Jenže Čína zcela očividně nehodlá myšlenku na Tchaj-wan jako svou součást opustit. Mluví naopak o vylepšení spolupráce a zlepšení životních podmínek „svých obyvatel“ na ostrovním státě. „Budeme nabádat naše spoluobčany na druhé straně Tchajwanského průlivu v boji proti nezávislosti Tchaj-wanu,“ uvedl ve svém projevu premiér Li Kche-čchiang. „Díky těmto snahám zcela jistě můžeme vytvořit krásnou budoucnost pro omlazení čínského národa,“ dodal v projevu. Z jeho vystoupení ale podle pozorovatelů úplně vypadlo slovo „mírové“.

Analytik amerického thinnk tanku Rand Corporation Derek Grossman uvedl, že z chování a rétoriky Pekingu vyplývá, že bude nadále na ostrovní stát vyvíjet nátlak diplomatickými, vojenskými, ekonomickými i psychologickými prostředky. 

Tchaj-wan nechce být součástí Číny. Ostrov podle prezidentky nepřijme princip jedné země, dvou systémů

„Peking bude nadále vysílat své stíhačky, aby prolétaly poblíž ostrova, mohl by také zrušit Rámcovou dohodu o ekonomické spolupráci,“ vypočítává Grossman. „Čína by také mohla Tchaj-peji (tchajwanské hlavní město a metropole) v úvozovkách ukrást některé obchodní partnery. Počítám s tím, že brzy můžeme být svědky podobných kroků,“ dodal analytik.

Vztah Číny a Tchaj-wanu ovlivňuje i českou politiku. Čínské velvyslanectví totiž mělo poslat dopis někdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, který zemřel v lednu letošního roku na infarkt. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. O okolnostech vzniku dopisu a jeho předání jednal v úterý Vystrčil se Zemanem, ale bezvýsledně. 

Ředitelka jiného amerického think tanku Sun Junová podle SCMP uvedla, že Peking čelí dilema, zda pokračovat ve snahách o ekonomickou integraci s Tchaj-wanem, protože tento proces zdaleka neměl takový politický efekt, jaký očekával.

„Překážky ve sjednocení obou zemí nejsou ekonomické, ale politické. Tchaj-wan nehodlá směřovat ke spojení s autoritářskou pevninskou Čínou,“ vysvětlila Junová. „K vyřešení tohoto problému by Čína musela přijít s nějakou politickou reformou. Takže ve skutečnosti je to právě Komunistická strana Číny, která se nehodlá změnit,“ dodala Junová.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!