Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Retro počítač a židle z jídelny. KLDR pouští hrůzu, je ale k smíchu

Svět

  13:07
PCHJONGJANG - Severní Korea ráda straší třetí světovou válkou. Kromě varování před jaderným útokem zveřejňuje videomontáže zachycující explozi Bílého domu či Jihokorejce podléhající bleskové invazi ze severu. Nezahálí ani státní agentura, která denně chrlí desítky fotek k boji připravených vojáků. Podle expertů se však není čeho bát.

Není se čeho bát, tvrdí odborníci. Podle fotografií zveřejněných korejskou státní agenturou KLDR rozhodně nemá odpovídající vojenskou technologii. foto: Reuters

Amerických a jihokorejských měst v plamenech si všímá i deník The Washington Post, jenž hrozby Severokorejců považuje nejen za prázdné, ale i úsměvné.  

KLDR vyvinula kalkulačku

"Zdá se, že KLDR je už skutečně nebezpečná, když vyvinula plně fungující kalkulačku," komentuje snímek na Twitteru novinář z The Wall Street Journal Tom Gara.  

Jako příklad si novináři vybrali v pondělí zveřejněný snímek Severokorejské státní agentury KCNA, na němž si vůdce totalitního státu soustředěně prohlíží jakýsi přístroj. "Korejský vůdce Kim Čong-un se dívá na poslední bojové a technické zařízení vyrobené jednotkou 1501 Korejské lidové armády," stojí v oficiálním popisku KCNA.

Režim nemá ani na benzín
"Je možné, aby tento retro počítač v obřím kovovém pouzdře skutečně dokázal něco průlomového?" ptá se Washington Post a rozebírá několik dalších detailů zachycených na fotografii: židle z jídelny, běžné kancelářské klávesnice nebo obyčejné myši značky Logitech. Nic z toho rozhodně nekřičí nápisem "pokročilá vojenská technologie".  

Přes svou velikost i politickou podporu je severokorejská armáda neschopná útoku. Podle Pchjongjangu disponuje režim více než 800 bojovými stíhačkami, většina z nich není ale schopná ani vzlétnout, protože režim nemá na letecký benzín.

"I kdyby se jim nějakým způsobem přeci jen podařilo nádrže naplnit, nejpozději do hodiny od vzlétnutí by byly z oblohy sestřeleny,” cituje list expertku na KLDR profesorku Jennifer Lindovou. Podobné je to i s tanky, které jsou podle vojenských odborníků zastaralé.  

Vůdce KLDR obhlíží poslední model vojenské výzbroje.

Vůdce KLDR obhlíží poslední model vojenské výzbroje.

"Je jasné, že tato fotka nevznikla kvůli jakémusi modernímu zařízení (možná ponorce?), ale kvůli Kimovi, jenž se k ní naklání. A také chudákovi generálovi, který jako by přesně věděl, jak se u toho má tvářit, " rozebírá deník další snímek.

Propaganda Pchjongjangu vykresluje obří armádu jako nebojácnou a vybavenou nejmodernější technikou. To zřejmě zabírá v zemi samotné, viděno z venku však naopak dokazuje velikost propasti mezi izolovanou Severní Koreou, jejími sousedy a Spojenými státy.

Čtěte také:

V úterý ráno KLDR znovu pustila do světa trochu hrůzy, když oznámila, že její rakety a jednotky dělostřelectva dostaly příkaz zaujmout strategické pozice a zamířit na vojenské základny USA na Guamu, na Havaji i na americké pevnině. Jihokorejské ministerstvo obrany v zemi nicméně nezaznamenalo žádné známky bezprostředních vojenských akcí.  

Autor: