17. ledna 2018 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bannon při slyšení v Kongresu odmítl vypovídat. Na doporučení Bílého domu

Steve Bannon (vpravo) a Donald Trump (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Bannon (vpravo) a Donald Trump (vlevo). | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Bývalý hlavní strategický poradce Bílého domu Steve Bannon při úterním neveřejném slyšení v Kongresu odmítl odpovědět na jakékoli otázky poslanců ohledně svého působení v aparátu prezidenta Donalda Trumpa. Napsala to ve středu agentura Reuters s odvoláním na osoby přítomné jednání. Bannon se prý rozhodl mlčet na doporučení Bílého domu.

Kongresmani vyšetřují údajné ruské vměšování do předloňských amerických prezidentských voleb a Bannon je jednou z hlavních postav skandálu i ve vyšetřování FBI vedeném Robertem Muellerem. Někdejší šéf ultrapravicového serveru Breitbart News býval blízkým spolupracovníkem Trumpa, později se ale rozešli a prezident Bannona z funkce strategického poradce loni v srpnu odvolal.

Podle demokratického poslance Adama Schiffa v úterý Bannon odmítl odpovídat na otázky po právní konzultaci s Bílým domem. Poslance výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb zajímaly události z období těsně po Trumpově inauguraci loni v lednu a z doby, kdy Bannon v Bílém domě sám působil.

Slyšení trvalo několik hodin a Bannon podle Reuters odmítl odpovídat i na dotazy ohledně kontaktů, které s Trumpem udržoval po svém odchodu z Bílého domu. Konzultaci Bannonova právníka se štábem prezidenta nepřímo potvrdila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Členové výboru se rozhodli, že Bannona ke slyšení předvolají znovu.

Robert Mueller, který důkazy o údajném ruském vměšování hledá jako zvláštní vyšetřovatel FBI, podle úterní zprávy listu The New York Times předvolal Bannona před federální velkou porotu. Předvolání, první takový krok při vyšetřování ruské aféry, ještě nutně nesignalizuje následné obvinění. Umožňuje ale vyšetřovateli požádat o svědecké výpovědi či získat důležité dokumenty.

ČTK

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.