17. února 2017 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Reuters: IS vychovával v mosulském sirotčinci malé džihádisty k zabíjení

Boje s Islámským státem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje s Islámským státem. | foto: Reuters

MOSUL  Když chlapci poprvé vstoupili do výcvikového zařízení radikálního Islámského sátu (IS) ve východním Mosulu, plakali a ptali se, kde jsou jejich rodiče, zmizelí v roce 2014, kdy IS začal zabírat území severního Iráku. Po týdnech výcviku začali vstřebávat ideologii IS a o rodičích a příbuzných mluvili jako o odpadlících. Většina hochů byla z komunity iráckých šíitů nebo jezídů, které sunnitský IS tímto termínem označuje, napsala agentura Reteurs.

Radikály zajímaly děti ve věku od tří do 16 let. Dívky oddělili od chlapců a začali je připravovat jako novou generaci bojovníků. V Mosulu si k tomu vyčlenili bývalý sirotčinec ve čtvrti Zuhúr. Teď, kdy je východní část města osvobozena, je objekt prázdný, policie jej uzavřela. V lednu jej měli možnost navštívit pracovníci Reuters a našli tam důkazy o vymývání mozků, které IS praktikoval.

Na stěně byl nápis s výrokem připisovaným proroku Mohamedovi. Nabádá děti, aby se naučily plavat, střílet a jezdit na koni. Uvnitř objektu je bazén, nyní bez vody a plný odpadků.

V další místnosti zůstaly učebnice, které IS používal a upravil podle své ideologie. Matematické problémy se učily s pomocí obrázků vojenského materiálu, na obalu je obrázek pušky vytvořený z matematických rovnic. Učebnice dějepisu se zaměřovaly výhradně na rané období islámu a kladly důraz na bitvy.

V učebnici Angličtina pro Islámský stát se slovní zásoba učila s pomocí vojenských termínů - slova jako jablko a mravenec vedle termínů armáda, bomba a odstřelovač. Pojmy mučedník, špion a minomet se objevily vedle výrazů pro silniční přechod nebo zívání. Slovo žena vysvětloval obrázek beztvaré černé figury zcela zakryté nikábem. Všechny obličejové části jak lidí, tak zvířat byly v učebnici prázdné.

Jak vraždit vězně

Bývalý zaměstnanec sirotčince, jehož IS přinutil v zařízení zůstat, řekl, že dívky, které se tam občas také dostaly, byly většinou provdány za velitele radikálů. Muž odmítl z obavy o život nechat zveřejnit své jméno. IS stále kontroluje západní část města a muž byl zraněn v bojích o východní Mosul do nohy.

Podle něj radikálové, mezi nimiž byli hlavně Iráčané, učili šíitské děti modlit se podle sunnitské tradice a jezídy přinutili ke konverzi. Chlapci se učili recitovat korán zpaměti a s lidmi z ostatních komunit jednat jako s bezvěrci. Výcvik fyzické průpravy se odehrával na dvoře areálu.

Děti čekají ve zničeném autě, než jejich otec vyjedná opravu.
Dělníci opravují čelní sklo auta na předměstí Mosulu.

Mezi rozbitým sklem, zbytky granátometu a ostatky sebevražedného atentátníka jsou vidět barevné plastové skluzavky a houpačky. Radikálové zde před ústupem loni kladli irácké armádě značný odpor.

Výpověď pracovníka sirotčince nelze nezávisle ověřit, avšak místní lidé o výcviku podávají podobné zprávy. Islámský stát navíc sám zveřejnil videa se záznamem výcviku mladých bojovníků. Obsahovala i přípravu na vraždění vězňů.

Vždy po několika týdnech se v Zuhúru objevily skupiny nových dětí, které IS přivážel z oblastí západně od Mosulu i ze Sýrie. Starší chlapci byli většinou přesunuti do Tall Afaru západně od Mosulu, kde se jim dostalo intenzivního výcviku pro boj i pro působení u islámských soudů nebo oddílů potírajících neřesti. „Po šesti měsících v táborech mohli někteří z těchto starších přijet za mladšími bratry a strávit s nimi víkend. Měli na sobě uniformu a byli ozbrojení,“ řekl pracovník sirotčince.

Jeden z těchto nově vycvičených hochů padl v létě v boji ve městě Fallúdža. Muž si pamatuje, že když se to dověděly ostatní děti, daly se do pláče. „Řekl jsem jim: ‚Když uvidíte armádu, zahoďte zbraně a řekněte, že jste sirotci. Možná ušetří vaše životy‘,“ řekl muž.

ČTK, Reuters

Najdete na Lidovky.cz