130 let
Ve společnosti ISA funguje semafor, který zajišťuje, aby na toaletě byla vždy...

Ve společnosti ISA funguje semafor, který zajišťuje, aby na toaletě byla vždy jen jedna osoba. | foto: Reuters

Italské dělníky kvůli koronaviru pouštějí na toaletu semafory. Jejich vzájemný odstup hlídá mobilní aplikace

Svět
  •   16:13
Řím - Italský dělník Simone Mela si určitě nikdy nepředstavoval, že jednou přijde doba, kdy v jeho domovské továrně budou provoz na toaletách řídit semafory. V koronavirovém světě se to ale stalo, takže pokud si Mela potřebuje v pracovní době odskočit, musí čekat na zelenou. Nijak si ale nestěžuje, protože je šťastný, že nějakou práci vůbec má, napsala agentura Reuters.

Mela je zaměstnancem společnosti ISA, která vyrábí prosklené lednice do restaurací, barů nebo supermarketů. Do výrobního závodu v Umbrii se ale zatím mohlo vrátit jen 200 z celkem 800 dělníků. A ti, kteří už pracují, se musejí řídit novými hygienickými pravidly.

Itálie hlásí nejméně nových případů nákazy za pět týdnů. V Británii klesá denní bilance úmrtí

Pomáhá jim v tom řada pomůcek - od těch úplně jednoduchých, třeba čar na podlaze vymezujících plochu určenou pro každého zaměstnance, až po ty technologicky pokročilejší. Jednou z nich je právě zmiňovaný semafor, který zaručuje, že na toaletách je v určitou chvíli vždy jen osoba.

Ještě sofistikovanější je aplikace SWAT neboli Systém pokročilého sledování zaměstnanců (System Workers Advance Tracing). Tu si zaměstnanci nahrají do svých mobilních telefonů a propojí s čipem připevněným k pracovnímu oděvu. Aplikace je pak vibrací upozorní vždy, když se příliš přiblíží k některému z kolegů a vysílá signál do databáze.

„Jsme si jistí, že to není nástroj, která nás má špehovat. Je to pomůcka, která pomáhá dodržovat bezpečný odstup a vysílá informace o kontaktech mezi lidmi. Když se objeví nějaký nakažený, bude jednodušší zdokumentovat, s kým se setkal. Cítím se díky tomu ve větším bezpečí,“ říká Mela.

Italská firma přišla s řešením pro dovolenou, návštěvníky pláží by mohla ochránit krabice z plexiskla

Firma tento systém začala používat poté, co došla k závěru, že pokud chce výrobu udržet, musí změnit model bezpečnosti práce. „Vyvinuli jsme hardware a software, který lidem umožní se s hrozbou viru - která určitě nepomine během následujících týdnů nebo měsíců - vyrovnat a pomůže jim pracovat v kolektivu a zároveň dodržovat bezpečný odstup,“ tvrdí šéf firmy Marco Giulietti.

Kromě toho společnost vždy při vstupu do továrny měří všem teplotu a dělníky vybavila rukavicemi, rouškami a obličejovými štíty. Kromě toho dělníky u jednotlivých stanovišť oddělují zábrany z plexiskla, ale jen od pasu nahoru - takže si mohou předávat materiál nebo spolu promluvit.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás