Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chtěli svobodné volby. ‚Deštníkové devítce‘ za poklidné protesty v Hongkongu hrozí 7 let

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

HONGKONG/PRAHA Od soudu odcházeli v slzách. Členové deštníkové devítky, jak média přezdívají vůdcům poklidných hongkongských protestů z roku 2014, byli uznáni vinnými z podněcování „veřejného pohoršení“. Hrozí jim až sedm let vězení.

„Hongkongské soudy tím, že označily poklidné protesty jako nepřístojné jednání, vyslaly jasnou a strašlivou zprávu, že podporují vládní snahy stíhat aktivisty a umlčí jakýkoliv projev nesouhlasu,“ uvedla Maya Wangová z čínské pobočky Human Rights Watch.

Reagovala tak na rozhodnutí soudu, kterým bylo devět aktivistů uznáno vinnými z „veřejného pohoršení“. Aktivisté jsou totiž soudem považováni za lídry „deštníkového hnutí“, které zaplnilo ulice Hongkongu v roce 2014. Demonstranti tehdy používali ve velkém deštníky, aby se ochránili před pepřovým sprejem, jejž na ně stříkaly policejní jednotky, což dalo jméno samotnému hnutí.

Účastníci demonstrací požadovali v ulicích zcela svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1200členná komise, v níž převažují přívrženci centrální čínské vlády. Když protestní akce vrcholily, zapojilo se do nich v některé dny až 100 tisíc lidí. Skupina obžalovaných, nazývaná „deštníková devítka“, stanula poprvé před soudem dva roky po nepokojích, tedy až v době, kdy protesty naprosto utichly. Úterní verdikt soudu však opět zažehl obavy o budoucnost politické svobody ve městě a před soudní budovou na verdikt čekala asi stovka lidí, někteří z nich drželi nad hlavami jako symbol žluté deštníky.

‚Deštníková devítka’ na tiskové konferenci po vynesení verdiktu.
Proti protestujícím, kteří vytvořili ochrannou zeď z deštníků, zasáhly stovky...

„Budeme pokračovat v našem boji za demokracii, technicky jsme ale porušili zákon a budeme muset nést právní odpovědnost,“ uvedl poklidně pro agenturu Reuters jeden z hlavních představitelů hnutí Benny Tai ještě před vynesením rozsudku.

Profesor práv i reverend

Odsouzení přitom nejsou žádní násilníci. Mezi vinnými je například šedesátiletý profesor sociologie Chan Kin-man, čtyřiapadesátiletý profesor práv Benny Tai či pětasedmdesátiletý reverend Chu Jiu-ming. Soud je uznal vinnými za jejich role v protestech na základě zákona z období britské koloniální éry. Bývalá britská kolonie Hongkong přešla pod správu Číny v roce 1997. Peking od té doby posiluje kontrolu nad tímto územím, ačkoli slíbil zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie. Všichni tři výše zmínění byli obviněni ze „spiknutí za účelem vyvolání veřejných nepokojů“. Bennyho Taie a Chana Kin-mana pak soud viní i z podněcování druhých k veřejným nepokojům.

Zleva profesor sociologie Chan Kin-man, profesor práv Benny Tai, a reverend Chu...

Zleva profesor sociologie Chan Kin-man, profesor práv Benny Tai, a reverend Chu Jiu-ming skandují společně s právničkou Tanjou Chan.

Soud sice ještě neoznámil výši trestů pro aktivisty, ale mohou dostat až sedm let vězení. Zbylou šestici tvoří prodemokratičtí poslanci a členové hongkongské federace studentů, která se na pořádání demonstrací podílela.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!