10. července 2017 8:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký ministr chválil odvahu Turků za boj proti pokusu o státní převrat. Represe ale nezmínil

Demonstrace na podporu tureckého prezidenta Erdogana v Istanbulu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na podporu tureckého prezidenta Erdogana v Istanbulu | foto: Reuters

ISTANBUL Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v neděli chválil odvahu Turků bránit demokracii při loňském pokusu o státní převrat. Šéf americké diplomacie se ale při návštěvě Istanbulu vůbec nezmínil o rozsáhlých čistkách, které následně postihly celou tureckou společnost, uvedla agentura Reuters.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v neděli chválil odvahu Turků bránit demokracii při loňském pokusu o státní převrat. Šéf americké diplomacie se ale při návštěvě Istanbulu vůbec nezmínil o rozsáhlých čistkách, které následně postihly celou tureckou společnost, uvedla agentura Reuters.

Tillerson se v největším tureckém městě zúčastnil slavnostního zahájení konference o těžbě ropy a plynu, kde získal ocenění za čtyři desetiletí práce v tomto odvětví. Mimo jiné tam prohlásil, že Spojené státy považují Turecko za svého partnera v prosazování větší energetické bezpečnosti v regionu.

„Tady v Istanbulu všichni zažíváme významné chvíle. Téměř před rokem se turecký lid - stateční muži a ženy - postavil proti pučistům a bránil svou demokracii,“ řekl Tillerson. „Využívám tohoto okamžiku, abych vyzdvihl jejich odvahu a uctil oběti událostí z 15. července 2016,“ dodal.

Ve zmíněný den část armády s pomocí tanků a vzdušných sil přepadla parlament a pokusila se převzít kontrolu nad dopravní infrastrukturou ve snaze svrhnout vládu. Puč ale selhal, když tisíce Turků vyšly do ulic v odpovědi na výzvu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby se proti převratu postavily. Více než 240 lidí, z nich mnoho civilistů, té noci přišlo o život.

Od neúspěšného převratu bylo ale Erdoganovým režimem více než 100 000 lidí propuštěno nebo dočasně zbaveno práce ve státní správě, policii, vojenském i soukromém sektoru. Asi 40 000 lidí bylo uvězněno. Organizace na ochranu lidských práv tureckou vládu viní, že využila převratu jako záminku k potlačování opozice a kritických hlasů.

Tillerson, který byl dříve šéfem ropného koncernu Exxon Mobil, přiletěl do Turecka dnes večer a po konferenci jej přijal Erdogan. Schůzka byla uzavřena před médii. Není jasné, zda a kdy budou z jednání poskytnuty informace. Předtím se Tillerson sešel s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem.

Ankara si dělala velké naděje, že s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se zlepší vzájemné vztahy. Neskrývá ale rozladění nad Trumpovým rozhodnutím podporovat zbraněmi a leteckými útoky kurdské milice v Sýrii, které v současnosti dobývají město Rakka - baštu teroristické organizace Islámský stát (IS). Turecko označuje kurdské povstalce za teroristy.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ PRACOVNÍK - HW

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz