Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rezidence 'biskupa luxusu' se má stát přístřeším pro chudé

Svět

  7:00
LIMBURG/PRAHA - Biskup Franz Peter Tebartz-van Elst, který se Vatikánu znelíbil svým opulentním životním stylem, byl minulý týden na blíže neurčenou dobu "uklizen" do exilu. Jeho luxusní rezidence však v německém Limburgu stojí dál. Co s ní? Tamní diecéze navrhuje, aby se budova změnila v uprchlické centrum nebo útočiště pro bezdomovce.

Rezidence "biskupa luxusu" z leteckého pohledu (v popředí) foto: Reuters

Pomáhat potřebným - jeden z pilířů, na nichž stojí křesťanství. Franz Peter Tebartz-van Elst, přezdívaný "biskup luxusu", si tuto myšlenku zjevně vyložil po svém, neboť výstavbou monumentální biskupské rezidence ve svém domovském Limburgu pomohl především sám sobě.

VÍCE ZDE:

Bohužel pro něj si k tomu vybral špatnou dobu. Luxusní sídlo, které se skládá z celého komplexu budov a limburgskou diecézi přišlo na 31 milionů eur (přibližně 800 milionů korun), neuniklo papeži Františkovi, který od svého usednutí na vatikánský stolec neúnavně prosazuje ideál chudé církve. Tebartz-van Elst byl dočasně postaven mimo službu a v exilu nyní čeká na výsledky vyšetřování své činnosti. Poté má Vatikán definitivně rozhodnout o jeho dalším osudu.

"Nemám slov!" Němce Tebartz-van Elstův nákladný životní styl pohoršil. Neméně pohoršeni jsou však tím, že jej papež dosud neodvolal

"Nemám slov!" Němce Tebartz-van Elstův nákladný životní styl pohoršil. Neméně pohoršeni jsou však tím, že jej papež dosud neodvolal.

Limburgským katolíkům mezitím nezbývá, než se za svého nejvyššího představitele stydět (a podivovat se nad tím, proč papež nezvolil přísnější trest a Tebartz-van Elsta rovnou neodvolal), zatímco Tebartz-van Elstovi kolegové z řad místních církevních hodnostářů se neblahý odkaz "biskupa luxusu" snaží ze všech sil napravit. Začali právě s jeho sídlem - v neděli oznámili, že bude poskytnuto charitě, která ho má využívat jako přístřeší pro uprchlíky, případně bezdomovce.  

"Ta rezidence je jako zděděný hřích, který nám tu biskup zanechal," řekl mluvčí katolické charity Caritas. "Ale lidé, kteří nás prosí o pomoc, by v ní mohli najít útočiště, dostat tam jídlo," dodal.

Změna opulentního biskupského sídla na uprchlické centrum by měla základ v místní tradici: bývalý limburgský biskup u sebe svého času ubytoval rodinu uprchlíků z Eritreje, poznamenává The Independent.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat