Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Objevitel kostry prehistorického člověka zemřel. Paleontologovi Leakeymu bylo 77 let

Keňský politik a paleontolog Richard Leakey v diskusním pořadu Rozstřel. foto: Martin Veselý, MAFRA

Ve věku 77 let zemřel světoznámý keňský paleontolog a ochránce přírody Richard Leakey. Významně přispěl k porozumění původu lidstva a bojoval proti pytláctví. Svůj patrně neslavnější objev učinil v roce 1984, kdy jeho tým vykopal kostru prehistorického člověka.
  8:32

Ve věku 77 let zemřel světoznámý keňský paleontolog a ochránce přírody Richard Leakey, který významně přispěl k porozumění původu lidstva a bojoval proti pytláctví. Podle agentury AFP o jeho úmrtí v neděli informoval keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Leakey v 70. letech minulého století vedl několik expedic, při nichž učinil průlomové objevy včetně nálezů lebek člověka zručného a člověka vzpřímeného, předchůdců dnešního člověka, starých zhruba 1,9 a 1,4 milionu let.

Nejvíc se proslavil díky objevu z roku 1984, kdy jeho tým vykopal na břehu jezera Turkana téměř kompletní, asi 1,5 až 1,6 milionu let starou kostru prehistorického člověka, přezdívanou turkanský chlapec.

Přestože Leakey neměl formální vzdělání ve svém oboru, obdržel několik čestných doktorátů. Jeho rodiče byli známí paleontologové Louis a Mary Leakeyovi.

Od konce 80. let vedl Keňský úřad ochrany přírody (KWS), v němž se zaměřoval na vymýcení rozšířeného pytláctví slonů. V roce 2015 se do čela této instituce vrátil na tři roky navzdory zhoršujícímu se zdraví na žádost prezidenta Kenyatty.

3. ledna 2018

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat