„V kterémkoliv okamžiku mohou rozsudek vykonat. Velice lituji toho, co jsem udělal. Každou minutu a každou vteřinu. Ulehčuje mi vědomí, že se nikomu nic nestalo. Velice doufám, že prezident Alexandr Lukašenko mi odpustí a smiluje se nade mnou,“ řekl Rico Krieger v pořadu, který odvysílala běloruská státní televize pod názvem „Zpověď německého teroristy odsouzeného na smrt“. Krieger byl natočen za mřížemi, hovořil německy a stanice jej nadabovala do ruštiny, poznamenal portál Meduza.
Krieger vylíčil, že před rokem se rozhodl odjet na Ukrajinu, aby se stal zdravotníkem v některé cizinecké jednotce bojující na straně Ukrajiny. Poté, co odeslal žádosti několika jednotkám, spojili se s ním kurátoři z ukrajinské tajné služby SBU, kteří mu navrhli, aby odjel do Běloruska, kde na jednom nádraží v okolí Minsku zanechal batoh. Ten explodoval, ale nikomu se nic nestalo. O den později odjel na letiště, kde jej zatkli.
„Hluboce lituji toho, co jsem udělal, a ulevilo se mi, že nebyly žádné oběti,“ uvedl. „Byla to největší chyba v mém životě a určitě i poslední,“ prohlásil. Před kamerou rovněž uvedl, že se setkal s německými diplomaty, ale ti mu řekli, že v jeho případě nemůže německá vláda nic udělat, a tak se cítí „zcela opuštěný“.
Německé ministerstvo zahraničí před týdnem uvedlo, že Berlín je v intenzivním kontaktu s úřady v Minsku ohledně osudu německého občana odsouzeného k smrti. Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí později uvedl, že obě strany o případu jednaly, přičemž Minsk navrhl možná „konkrétní řešení“. Ta neupřesnil.
Německo trest smrti odmítá
O rozsudku smrti, původně vyneseném 24. června, informovala jako první minulý týden nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Třicetiletý Němec původem z Berlína, který má nezletilé dítě, v minulosti pracoval jako záchranář Červeného kříže a také jako strážce americké ambasády v Berlíně.
Bělorusko je poslední zemí v Evropě, která uplatňuje trest smrti. Ten jako „krutý a nelidský“ Německo „odmítá za všech okolností“, jak dříve řekl agentuře AFP nejmenovaný německý diplomat v souvislosti s Kriegerovým odsouzením.
Lukašenko, který je už 30 let u moci, pravidelně obviňuje Ukrajinu a běloruskou opozici, že se snaží destabilizovat jeho zemi, která posloužila ruským vojskům jako základna k útoku na Ukrajinu v únoru 2022. Běloruští odpůrci Lukašenkova režimu podnikli sabotáže na železničních tratích sloužících k transportu ruských vojsk.
Popravy se v Bělorusku vykonávají zastřelením a odehrávají se za nejpřísnějšího utajení: datum se neoznamuje, tělo se nevydává příbuzným a nesděluje se ani místo, kde byl popravený pochován.