30. července 2011 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řidič českého autobusu v Srbsku měl 3,11 promile

Autobus, v němž zemřel slovenský fanoušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus, v němž zemřel slovenský fanoušek. | foto: Blic

BĚLEHRAD Jeden z řidičů českého autobusu, v němž ve čtvrtek při průjezdu Srbskem tragicky zahynul slovenský cestující, byl údajně opilý: v krvi měl 3,11 promile alkoholu a srbské úřady ho potrestaly pokutou 81.000 dinárů (zhruba 19.000 korun) a zákazem řízení na území Srbska na deset měsíců.

Tvrdí to srbská média s odvoláním na zprávu bělehradské policie. Patrový autobus české firmy Expressbus Coufalík vezl ve čtvrtek slovenské fotbalové fanoušky na zápas trnavského Spartaku do Sofie. Při průjezdu Bělehradem se pětadvacetiletý Slovák vyhoupl do střešního okénka ve chvíli, kdy vůz vjel do podjezdu. Mladík na místě zahynul. Autobus po několikahodinové pauze pokračoval s fanoušky do Sofie.

VÍCE O TRAGICKÉ NEHODĚ

Bezprostředně po tragické události srbská policie zadržela jednoho z řidičů autobusu. Podobný postup je podle podle české konzulky v Bělehradě Valerie Fülleové v Srbsku při vyšetřování běžný a osoba může být zadržena až na 12 hodin. Ještě ve čtvrtek byl řidič propuštěn a odcestoval zpět do Česka.

V autobuse se hodně popíjelo
Konzulka neupřesnila, zda u něj byl zjištěn alkohol. "Předpokládám, že kdyby řidič byl opilý, policisté by ho nepustili na svobodu," řekl v pátek Alexandr Coufalík z firmy Expressbus Coufalík.

Slovenský zpravodajský portál pluska.sk napsal, že 3,1 promile alkoholu měl v krvi střídající řidič, který v době tragické události neřídil.

Podle výpovědi některých cestujících se v autobusu hojně popíjelo. Zástupce společnosti Expressbus Coufalík řekl, že v autobuse byla většina fanoušků opilá a vůbec nerespektovala bezpečnostní pravidla. Opilý byl podle mnoha svědectví i mladík, který tragicky zemřel. Řidič podle Coufalíka nemohl neštěstí zabránit.

ČTK, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.