6. srpna 2019 20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řidič srazil starostu, který mu bránil sypat odpad u silnice. Zřejmě zabil neúmyslně

Francouzská policie. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská policie. ilustrační snímek | foto: Reuters

SIGNES (FRANCIE) Snaha zabránit sypání odpadu do přírody se stala osudnou starostovi francouzského městečka Signes na jihu země. Když se snažil přesvědčit osazenstvo malé dodávky, aby naložilo zpět vysypanou stavební suť a chtěl vše nahlásit policii, řidič ho přejel. Následnou smrt starosty, kterého podle svědků řidič zřejmě zabil neúmyslně, odsoudila řada francouzských politiků včetně prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom v úterý místní média.

Šestasedmdesátiletý Jean-Mathieu Michel, který byl od roku 1983 starostou obce ležící v poklidné horské oblasti departementu Var, v pondělí v doprovodu spolupracovníků instaloval nové kontejnery na odpad. Během práce objevili dodávku, jejíž posádka vysypávala stavební odpad do zeleně poblíž malé soukromé cesty. Tento problém řeší podle agentury AFP místní úřady často a místní obyvatele neodrazují od znečišťování přírody ani pokuty.

Starosta podle svědků dvojici mužů vyzval, aby odpad naložili zpět, v čemž jej poslechli. Když ale požádal, aby s ním počkali na policii, rozhodli se ujet, přičemž Michela porazili.

„Výslech svědků a obviněných nasvědčuje tomu, že šlo o neúmyslné zabití,“ uvedla v úterý podle AFP prokuratura města Toulon. Obvinění muži ve věku 23 a 20 let, kteří jsou zaměstnanci společnosti provádějící veřejné práce, čekají ve vazbě na soud.

Smrt dlouholetého místního politika při výkonu práce odsoudila řada činitelů francouzské vlády i opozice včetně prezidenta Macrona. Prezident podle listu Var Matin vyjádřil soustrast starostově rodině i obyvatelům Signes a ocenil, že „jeho poslední čin byl motivován starostí o obec a snahou o to, aby byl pro blaho všech dodržován zákon“.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč