30. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řidičkám se narodí postižené dítě, hrozí saúdský duchovní

Nad 30 let a žádný make-up. Saúdská Arábie možná pustí ženy za volant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad 30 let a žádný make-up. Saúdská Arábie možná pustí ženy za volant | foto: Reprofoto

RIJÁD Žena, která řídí automobil, škodí svým vaječníkům a riskuje, že porodí handicapované dítě, prohlásil šejk Sálih Luhajdán, významný saúdský duchovní a bývalý předseda Nejvyššího odvolacího soudu. Vystoupil tak proti aktivistkám, které bojují za právo saúdských žen na řidičský průkaz, informovala v neděli agentura Reuters.

Saúdské úřady mají jasno: žena za volant nepatří. Přesto se v zemi stále častěji ozývají hlasy, které volají po zrušení zákazu a požadují legální řidičské průkazy i pro ženy. Nejnovějším důkazem je plánovaná demonstrace, kterou saúdské aktivistky ohlásily na 26. říjen: vyzývají Saúdské Arabky, aby v ten den v co největším počtu usedly za volant a během řízení se natáčely na kameru. Online petici nazvanou "26. říjen, řízení ženám" za pouhé dva dny podepsalo na 8000 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Iniciativy tohoto typu však narážejí na razantní odpor mnoha představitelů absolutistického teokratického režimu, který obyvatelům Saúdské Arábie vládne pevnou rukou. Přístup na webové stránky chystaného protestu byl v neděli zablokován a šejk Sálih Luhajdán, vlivný duchovní a jedna z nejvýraznějších tváří saúdských konzervativních kruhů, apeloval na ženy, aby nepodléhaly vrtošivým instinktům svých "srdcí, emocí a vášní" a místo toho poslechly hlas "rozumu".

"Pokud žena řídí auto, může to v ní vyvolat negativní fyziologické změny. Lékařské studie dokazují, že řízení auta posunuje ženám pánev nahoru a poškozuje jim tak vaječníky. Proto se děti žen, které pravidelně řídí, rodí s nejrůznějšími handicapy," vysvětlil šejk v rozhovoru, který uveřejnil server Sabq.org.

Šejk Sálih Luhajdán je jedním z 21 členů saúdské nejvyšší duchovní rady. Může tak vydávat fatvy a další náboženské výnosy a působit jako vládní poradce. Ze své pozice rovněž hlasitě vystupuje proti - pravda, velmi opatrným - snahám vlády krále Abdalláha o společenské reformy. Neshody mezi ním a králem se plně projevily v roce 2009, kdy Abdalláh Luhajdána odvolal z funkce předsedy Nejvyššího odvolacího soudu.  

Saúdská Arábie je jediným státem na světě, který nepovoluje ženám řídit automobil. Řidičský průkaz mohou legálně získat pouze muži; ženám řízení zakazuje náboženský výnos (fatva), přestože zákaz nemá konkrétní oporu v legislativě, uvedla agentura Reuters s odvoláním na slova velitele náboženské policie.

Saúdské Arabky rovněž potřebují souhlas mužského příbuzného, když chtějí cestovat, mají být operovány nebo chtějí začít pracovat. Král Abdalláh se v poslední době stavěl spíše na stranu umírněných zastánců změn: zrušení zákazu řízení pro ženy sice otevřeně nepodpořil, ale zrušil například trest bičování pro jednu z odsouzených řidiček.

mslMagdalena Slezáková, ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz