Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Říkají mu Terminátor či Zlobr ze severu. Nový šéf spravedlnosti rozděluje Francii

Eric Dupond-Moretti, nový francouzský ministr spravedlnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eric Dupond-Moretti, nový francouzský ministr spravedlnosti. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA Pro mnohé to bylo překvapení. Nový francouzský premiér Jean Castex svěřil vedení ministerstva spravedlnosti asi nejznámějšímu právníkovi ve Francii - Erica Dupond-Morettiho. Devětapadesátiletý milovník lovu je totiž velmi kontroverzní postavou.

Média ho popisují jako obhájce neobhajitelných. Ostatně není divu. Právník a současný šéf rezortu spravedlnosti Dupond-Moretti totiž v minulosti zastupoval muže, kteří patřili ve Francii k nejvíce nenáviděným postavám.

Jeho klienty byli například fotbalista Karim Benzema, jehož policie vinila ze sexu s nezletilou prostitutkou, poslanec Patrick Balkany, který byl několikrát obviněný ze sexuálního obtěžování, či Abdelkader Merah, bratr teroristy Mohammeda Meraha, který v roce 2012 na severu Francie zabil sedm lidí včetně tří dětí.

Eric Dupond-Moretti, nový francouzský ministr spravedlnosti.

Výčet osobností, které se na něj obrátily s žádostí o právní rady tím však nekončí. Pomáhal i bývalému ministrovi financí Jérômu Cahuzacovi v kauze daňových úniků, nebo poslanci Bernardu Tapieovi, kterého údajně poškodila banka Crédit Lyonnais. Většinu těchto případů dovedl ke zdárnému konci pro své klienty. Jedním z jeho největších triumfů, jak uvádí deník Ouest-France, bylo osvobození dělníka Loica Séchera, kterého úřady odsoudily k šestnácti letům vězení za znásilnění.

Díky svůj úspěchům si Dupond-Moretti vysloužil hned několik přezdívek. Média o něm hovořila jako o „Osvoboditeli“, „Terminátorovi“, nebo vzhledem k jeho místu narození i jako o „Zlobrovi ze severu“.

Obhájce „jiné pravdy“

„Peru se. Znám své případy. Mám skvělý tým,“ uvedl v minulosti pro server La Depeche. Dodal však, že si je velmi dobře vědomý toho, že ne všichni jeho klienti jsou bez viny. „Pravda, která mě zajímá je ta, kterou obhajuji. Nejde vyloženě o lži, ale o jinou pravdu. Je na obžalobě, aby ukázala důkazy o vině. A na soudci, aby rozhodl, co je faktická pravda.“

Dupond-Moretti je velkým milovníkem lovu. Vlastní loveckou chatu ve Vlámsku, kde má několik vycvičených psů a ptáků. V roce 1991 se oženil s Hélene, která byla členkou poroty během jednoho z jeho případů. Od roku 2016 však žije s quebeckou zpěvačkou Isabelle Boulayovou.

Jeho nástup do pozice šéfa rezortu spravedlnosti se však ve Francii nesetkal s vřelým přijetím. Nominace „osobnosti, která rozděluje společnost“ vyprovokovala podle deníku Le Monde „velké znepokojení mezi soudci.“ Proti se vyslovil především Odborový svaz soudců, který dosazení Dupond-Morettiho do funkce ministra považuje za „deklaraci války vůči soudcům“.

Nový ministr spravedlnosti se navíc rád staví do velmi vyhraněných pozic. V roce 2013 například odmítl převzít Řád čestné legie (jehož držitelem se v minulosti stali například prezident Edvard Beneš či stíhací pilot František Fajtl), protože jej považuje za „symbol politického přátelství“ a přirovnal jej k zednářství. O dva roky později se pak snažil o zakázání krajně pravicové strany Marine Le Penové Národní Fronta.

Když se přes Francii v roce 2018 proháněla vlna „MeToo“, Dupond-Moretti byl opět plný kontroverzních výroků. Ve svých vystoupení hovořil o „hysterizaci“ francouzské společnosti, která se snaží moralizovat a kázat o vztazích mezi ženami a muži.

I kvůli těmto postojům protestovaly v ulicích Paříže proti jeho jmenování desítky feministických aktivistek. Podle nich se totiž „Terminátor“ naprosto nezajímá o útoky na ženy. „Jeho jmenování ukazuje, že nejsme vyslyšeny, že se nám nevěří,“ uvedla pro agenturu AFP jedna z aktivistek.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...