15. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řím: Diktát Bruselu nás dusí. Plány nové vlády budou finančně hodně náročné

Jednatřicetiletý lídr Hnutí pět hvězd Luigi Di Maio (vpravo) a zakladatel hnutí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednatřicetiletý lídr Hnutí pět hvězd Luigi Di Maio (vpravo) a zakladatel hnutí... | foto: ČTK

ŘÍM/PRAHA  V Itálii v pondělí vyvrcholila jednání o nové vládě. Více než dva měsíce po volbách seznámili budoucí koaliční partneři, Hnutí pěti hvězd (M5S) a Liga, italského prezidenta Sergia Mattarellu se svým programem.

Především ale chtěli zveřejnit, kdo by měl nový kabinet vést. Původně měli ambici obsadit premiérskou pozici Luigi Di Maio (M5S) i šéf Ligy Matteo Salvini, avšak ani jeden nechtěl ustoupit.

„Píšeme dějiny, a proto je zapotřebí o trochu víc času,“ odůvodňoval šéf M5S, proč stále ještě není známé jméno budoucího premiéra. Zároveň ale dodal, že to bude někdo politicky zkušený, kdo ale nebude členem ani Hnutí pěti hvězd, ani Ligy. Italská média proto v pondělí spekulovala, že volba by mohla padnout na bývalého ministra hospodářství Giulia Tremontiho.

Rozhodující slovo ale bude chtít mít prezident Mattarella, který v posledních dnech nápadně často připomínal, že jmenování šéfa vlády je výlučně v jeho kompetenci a není automatické.

Pokud by italskou vládu nakonec skutečně vytvořily Hnutí pěti hvězd a Liga, jednalo by se o alianci nejsilnější strany a jedné ze stran nejsilnější koalice po březnových volbách.

Svého času vyhrály hlavně i­ díky finančně náročným slibům, což se obě snažily maximálně promítnout do vládního programu. Liga například dosáhla dohody na výrazném snížení daní a zavedení rovné daně z příjmu ve výši 15 a 20 procent.

M5S naopak prosadila stálý základní příjem ve výši minimálně 760 eur (zhruba 19 400 korun). Součástí dohody má být zvýšení důchodů, stejně tak i zrušení penzijní reformy prosazené v ­roce 2012 vládou tehdejšího premiéra Maria Montiho a snížení věku pro odchod do důchodu­ z ­67 ­na 65 let.

Odhaduje se, že náklady na tyto projekty prohloubí již beztak kritickou situaci italského rozpočtu, kdy výše státního dluhu dosahuje 130 procent HDP. ¨

Během uplynulého víkendu se nad plány budoucí vlády pozastavil i prezident Mattarella, když připomněl, že jeden z jeho předchůdců v čele státu, prezident Luigi Einaudi, v 50. letech minulého století odmítl vládě podepsat zákony kvůli nejasnému financování.

Shodu našli budoucí partneři i­v postoji k Evropské unii. Odmítli údajný „diktát Bruselu“. Šéf Ligy Salvini pak doslova řekl, že „na stole leží i nová jednání o unijních smlouvách, protože v opačném případě se Itálie udusí“.

Jak Salvini, tak i Di Maio odmítají i pokračování dosavadního dublinského azylového systému, podle něhož mají běženci požádat o azyl v té členské zemi Evropské unie, do níž dorazili jako do první. Právě Itálie se v posledních letech stala jedním z hlavních ohnisek uprchlické krize v Evropě.

Berlusconi ustoupil „sektě nebezpečnější než komunisté“

Ještě před týdnem prohlásil italský prezident, že jednání o nové vládě ztroskotala a avizoval jmenovat přechodnou vládu, jež by mohla vést zemi do voleb.

V reakci na to pokračovaly Liga i M5S v jednáních. Kamenem sváru bránícím dlouho jejich dohodě byla osoba někdejšího premiéra a šéfa strany Forza Italia Silvia Berlusconiho.

Ten je oficiálně stále ještě partnerem v Salviniho koalici pravého středu. Pro M5S ale byla spolupráce s někdejším předsedou vlády nepřijatelná. Berlusconi například v­ kampani označoval M5S za sektu, která je nebezpečnější, než byli komunisté.

Berlusconi ovšem na poslední chvíli ustoupil a odblokoval situaci tím, když prohlásil, že nebude bránit vzniku vládního spojenectví Ligy a M5S a ani ho tolerovat.

Spolupráce s Ligou ovšem má navzdory tomu na komunální a regionální úrovni pokračovat.

Najdete na Lidovky.cz