Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čech přepadl v Římě restauraci. Policii zajímá i jeho kuše, chybí ale tlumočník

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Muže z Česka, který se ve čtvrtek pokusil přepadnout restauraci na římském nádraží Tiburtina, policie zatím nemohla vyslechnout. Italské úřady totiž nesehnaly tlumočníka do češtiny, uvádí deník La Repubblica. Postarší muž a pravděpodobný bezdomovec zůstává ve vazbě s tím, že může být nebezpečný. České ministerstvo zahraničí ani velvyslanectví v Římě o případu nemají informace.
  15:29aktualizováno  17:43

„Náš zastupitelský úřad v Římě o tomto případu nemá informace, a to ani od italské policie. Zprávu, že by mělo jít o českého občana, jsme zachytili pouze v médiích. Dodám, že spolupráce naší ambasády a italské policie je v těchto věcech častá. Běžně s námi řeší i poskytování tlumočnických služeb,“ uvedla na dotaz ČTK vedoucí komunikace s médii ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. Případ proto dále prověřovat nebudou, dodala.

Podle médií se muž pokusil přepadnout restauraci Chef Express a po pokladní žádal vydání tržby. Mířil na ni při tom plynovou pistolí, ze které následně vystřelil. Muže zadržel kolemjdoucí a pak přivolaná policie.

Čech je ve vazbě i kvůli tomu, že v jeho zavazadle policie nalezla kuši a šípy. Soudce v pátek potvrdil vazbu, protože se na základě vyšetřování policie domnívá, že je zadržený nebezpečný.

Celé řízení však brzdí to, že v Římě nebyl v uplynulých dnech k dispozici tlumočník do češtiny. V polovině srpna se totiž Řím vylidňuje a mnoho lidí odjíždí na dovolenou. Bezradné bylo podle tisku i české velvyslanectví.

„Postarší muž nechápe, co se děje, nemůže podat svou verzi příběhu a nemůže se hájit, protože chybí tlumočník,“ uvedl list La Repubblica. Policii hlavně zajímá, proč měl Čech s sebou kuši. Nové stání by se mělo uskutečnit v úterý, kdy soud doufá, že se mu podaří tlumočníka do češtiny sehnat.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,