26. února 2018 8:13, aktualizováno  14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řím se ocitl pod sněhem. Školy zůstanou zavřené

Sněhulák postavený uprostřed Svatopetrského náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhulák postavený uprostřed Svatopetrského náměstí. | foto: Reuters

ŘÍM Zimní počasí trápí také Itálii. V Římě v noci na pondělí hustě sněžilo a město se tak poprvé po šesti letech probudilo do bílého rána. Úřady musely do metropole povolat armádu, která nyní pomáhá s odklízením zasněžených ulic.

Na římském letišti Fiumicino  funguje pouze jedna runway. Druhé letiště v hlavním městě, Ciampino, zůstalo přes noc uzavřené úplně a pracovní čety tam z přistávacích drah odklízely sníh. Podle agentury Reuters zrušily aerolinky Ryanair z Ciampina veškeré lety. Ostatní italská letiště ale i nadále fungují, některé lety však mají zpoždění.

Úřad pro civilní ochranu povolal do Říma také své dobrovolníky. Ti mají pomáhat zejména lidem, kteří kvůli ochromené dopravě uvízli na železničních nádražích. Přes noc navíc zůstaly otevřené některé části římského metra, které lidem bez domova poskytly útočiště před mrazem.

Muž stojící před Koloseem. Řím se ocitl pod sněhem.
Lidé chodí kolem Kolosea. V Římě v noci na pondělí hustě sněžilo a věčné město...

Římané sociální sítě zásobují fotografiemi zasněžených památek. V metropoli až do odvolání zůstanou uzavřené parky i hřbitovy.

V Římě podle APA nesněžilo od roku 2012. Arktická zima panuje nyní ve vícero italských regionech a komplikuje zejména dopravu. V Turíně muselo být v neděli kvůli hustému sněžení odloženo utkání nejvyšší italské fotbalové soutěže Serie A mezi Juventusem a Atalantou.

Školy v pondělí zůstaly zavřené kromě italské metropole i v některých regionech, zejména na severu a v centrální části země.

U Benátek se patrně pod vlivem silného větru v neděli odpoledne vyvrátil stožár, který zablokoval jediné silniční spojení s městem na laguně. Večer už byl Most svobody, který spojuje pevninské město Mestre s Benátkami, průjezdný.

ČTK