Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Říši zla nepovalili Thatcherová a Reagan, ale Plant s Pagem

Svět

  15:15
Prací komentátora je mimo jiné předstírat, že dokáže predikovat budoucnost. Světe div se, občas to i vyjde - a pak je třeba se pochlubit.

Bilboard s bývalým prezidentem Georgem W. Bushem foto: Lidové noviny

Pokud se původní předpověď setká s drtivým odsudkem, nedokáže zadržet výkřik Já jsem vám to říkal ani sloupkař The New York Times. Stanley Fish se zde předloni přiznal k dvěma chybným odhadům (Hillary v primárkách rozdrtí Obamu; téma irácké války prospěje McCainovi), přesto se odvážil předpovědi další: "Do roka a do dne, kdy George Bush opustí úřad, se nám po něm začne stýskat." A trefil se. Fish spekulaci napsal v době, kdy se americká levice (s NYT v čele) předháněla v zostuzování odcházejícího prezidenta. Teď podél jedné dálnice v Minnesotě visí billboard s usměvavým G. W. B. a nápisem Miss me yet? (Už se vám stýská?); v následných hlasováních na netu se ukázalo, že "stýskačů" je většina.

Obamovi se nedaří ani v těch nejkontaktnějších tématech: Guantánamo je stále otevřené, bankéřské bonusy stále olbřímí, zdravotní reforma iritující, a zatímco Bushův Irák se ukázal jako success story, Obamův Afghánistán je na tom čím dál hůře. "Nejsem tak hloupý, abych předjímal historii. Bush se nedostane na vrchol. Ale stejně tak nebude tou vysmívanou postavou, jak vypadal ještě před rokem". Ten příběh má, samozřejmě, ještě jeden point: ti nejskvělejší to říkali dávno před Fishem. Jenže ten chudák nečte české noviny.

*  *  *

Hlavní komentátor Financial Times Martin Wolf ukazuje, že i absolvent ekonomie musí znát základní sloupy civilizace: snaží se přesvědčit Němce pomocí Kanta i Hegela. "Od založení Spolkové republiky mělo Německo dva zcela určující cíle: silnou měnu a evropskou integraci. Tato imperativní dvojčata byla poučením z historických katastrof a euro obě ztělesňovalo. Ted jsou obě v konfliktu." Evropa váhá: Posílit soudržnost eurozóny, byť za cenu ohrožení měnové stability? Nebo nechat hříšníky padnout, čímž se posílí kredibilita měny, ale oslabí evropská soudržnost? Wolf dokazuje, že vzrušená německá debata ("Všichni by se měli chovat jako my") je z podstaty vadná: Každý stát nemůže mít fiskální kázeň, slabou domácí poptávku a obrovský přebytek v zahraničním obchodu. Německo má tyto znaky právě proto, že ostatní země je nemají! Tedy: Němci nemohou chtít od ostatních, aby byli jako oni, protože to prostě z logiky věci nejde. "Jejich současný ekonomický model porušuje princip universalismu největšího z německých filozofů - Immanuel Kanta."

Německo je v pasti vlastního vynálezu: každá nerovnováha se musí projevit v opačné nerovnováze jiné země - ať už jde o domácí poptávku, dluhy či zahraniční obchod. "Hegel by mohl říct," filozofuje Wolf, "německá teze vyvolává španělskou antitezi. Má-li se eurozóna poněmečtit, musí se Německo o něco odněmečtit."

*    *    *

Sobotní intelektuální přílohy bývají prý ostrůvkem levicové deviace, proto hurá za komunisty do Guardianu. Ian Buruma vidí v pádu nizozemské vlády metaforu konce NATO (padla, protože spoluvládnoucí levice odmítla podpořit bojové mise v Afghánistánu). Tamní labouristé nejsou stejní oportunisté jako jejich čeští pobratimové (měli na místě 1800 mužů a žen); důvodem nebyl pacifismus, ale nizozemské trauma jménem Srebrenica. "Pomalu tak padá základní premisa poválečné západní Evropy. Výměnou za ochranu ze strany USA evropští spojenci převážně souhlasili s americkou bezpečnostní politikou." Buruma vidí, že alianci bez společného nepřítele je obtížné udržet, a dovozuje: "Demokratické země nelze žádat, aby riskovaly krev svých vojáků bez podpory od svých občanů. Při absenci evropské vlády však nemůže existovat ani společná obranná politika, natož obranná armáda. Je to podobné jako problémy eurozóny: mohla by je vyřešit pouze politická jednota, avšak takový krok většina Evropanů stále není ochotna učinit." Bohudíky, odvážíme se dodat.

*   *   *

Poslední půlrok čteme nekonečný proud interpretací pádu železné opony. Převrat v historickém bádání způsobil spisovatel Vladimir Sorokin. Na svém webu Srkn.ru zveřejnil zjištění: Říši zla nepovalil Reagan s Thatcherovou, ale Elvis s Lennonem (tedy v Sorokinově případě spíše Plant s Pagem). Sorokin se slzou v oku vzpomíná, jak si jeho kamarád Víťa, šťastný to tenisový šampion, přivezl ze zápasů ve Stockholmu tři určující desky: II od Led Zeppelin, Machine Head Deep Purple a Look at Yourself od Uriah Heep. "Byla to nezapomenutelná lekce svobody. Byl to pravděpodobně právě tento den, kdy se ze mne spontánně stal disident."

Dnes je prý módní říkat, že pád sovětského impéria zapříčinil pád cen ropy v osmdesátých letech. "Jsem si jist, že už mnohem dřív nastal jiný pád: masový pád špuntů z uší mládeže. Mladé sovětské mozky byly očištěny západní rockovou muzikou. Jimi Hendrix udělal pro zbourání Sovětské mentality nevědomky víc než Solženicyn se svým Souostrovím Gulag."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!