Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Eura se už Slováci nevzdají, tvrdí premiér Fico

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenský premiér Robert Fico po loňských protestech kvůli spisu Gorila varoval svoji vládu, že musí fungovat bez skandálů. Přes snahu začít sociální programy chce dávat pozor na finanční stabilitu země. Kdyby se neudržela, mohla by vláda podle jeho slov „jen stáhnout roletu a zhasnout“. Fico také říká, že členství v eurozóně bylo a bude prospěšné.

*  Pane premiére, vám se před rokem splnil sen celé generace českých politiků – stát v čele jednobarevné většinové vlády. Jaké to je, mít ve vládě jen váš Směr?
Mluvil jsem o tom i na sjezdu ČSSD v Ostravě, kde tato otázka velice rezonovala, protože i v České republice, podobně jako v jiných evropských zemích, může nastat situace, že jedna strana získá tolik hlasů, že to stačí na sestavení vlády. Po roce mohu konstatovat, že obavy, které jsem měl, nebyly opodstatněné. Naopak, jednobarevná vláda má obrovské množství výhod. Ale jen za předpokladu, že strana, která tuto vládu tvoří, je vnitřně velmi stabilní. Jsme schopnější rychle a efektivně rozhodovat a myslím, že jsme i schopni lépe reagovat na výzvy, které přináší krize a všechny ostatní jevy, s nimiž se setkáváme. Proto kdyby se mě kdokoli ptal, zda je to řešení, zda je to model, který může být funkční, odpovím ano, je. A v době krize je to dokonce asi nejlepší model.

* Když porovnáte dnešní vládu se svým prvním kabinetem, kam jste přizval Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) a Slotovu Slovenskou národní stranu (SNS), nelitujete dnes, že jste je tehdy do té vlády vzal?
A co jsem měl dělat?

* Možná velkou koalici...
Dobře víte, že se do poslední chvíle jednalo o tom, že by vládní koalice vypadala jinak. Byly různé alternativy. Byla i alternativa Směr – Křesťansko demokratické hnutí – SNS. A byly i jiné možnosti. Ale současně se mohlo stát, že ti, kdo tolik kritizovali pana Mečiara a Slotu, by se s nimi za našimi zády dohodli a vytvořili vládu. A Směr, přestože dominantně vyhrál volby, by šel do opozice. Vždy má ten, kdo vyhraje volby, udělat vše pro sestavení vlády. Já jsem to v roce 2006 udělal, sestavili jsme vládu. A o tom, jak lidé zhodnotili naše vládnutí, svědčí fakt, že po čtyřech letech ve vládě s panem Mečiarem a panem Slotou měl Směr podstatně víc procent než v roce 2006. Takže jsme to asi nedělali špatně.

* Hnutí za demokratické Slovensko ani SNS už nejsou v parlamentu. Považujete to za úspěch?
Nejsem vychovatelka v mateřské školce, která má na starosti jiné politické strany. Každá politická strana odpovídá sama za sebe. Proto, když se mě ptáte na zánik nebo ústup SNS a HZDS, je to jen a jen jejich zodpovědnost.

* Vaše druhá vláda vznikla po kauze Gorila, po níž následovaly pouliční protesty, které Slovensko ještě nezažilo. Co jste si z těch protestů i z té samotné kauzy pro sebe vyvodil?
Kauza Gorila, a nechci tu mluvit o její pravdivosti či nepravdivosti, protože to si vyžádá ještě mnoho vyšetřování a dokazování, poprvé otevřeně ukázala věci, o nichž jsme předtím mluvili jen jako politici. Že se braly provize při privatizaci, že se korumpovali poslanci Slovenské národní rady, že se kupovali poslanci při konkrétních hlasováních. Gorila byla zjevně kauzou druhé Dzurindovy vlády. Pro mě je Gorila důležitá v tom, a proto i podporuji její vyšetřování, že kdyby se dokázaly skutky tehdy vládnoucích politiků, tak se dá plně za pravdu našim vyjádřením a tvrzením, která jsme tehdy pronesli na adresu druhé vlády Mikuláše Dzurindy.


Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...