23. února 2010 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Robert Fico: Prasečí chřipka je hra velkých firem, očkovat se nedám

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico se nechce nechat očkovat proti viru takzvané prasečí chřipky A(H1N1). Před novináři prohlásil, že jde o velkou hru farmaceutických firem. Této nové chřipce na Slovensku podle posledních údajů podlehlo 51 lidí, tamní ministerstvo zdravotnictví očkování podporuje.

"Pokud jde o pandemickou chřipku, nedal jsem se a nedám se očkovat, protože můj názor je, že jde o velkou hru farmaceutických společností," řekl Fico během kontrolního dne na ministerstvu zdravotnictví.

K očkování naopak v minulosti vyzýval hlavní hygienik Slovenska Ivan Rovný, který si nechal vakcínu podat mezi prvními v zemi. Na začátku února se nechal naočkovat slovenský ministr zdravotnictví Richard Raši. Ministr dnes tvrdil, že se pokusí Fica přesvědčit, aby svůj názor na vakcinaci změnil.

Přístup slovenských politiků k očkování je různý, podle dostupných informací se nedal očkovat ani prezident Ivan Gašparovič nebo šéf parlamentu Pavol Paška. Podobná je situace také v České republice. Vakcínu odmítá prezident Václav Klaus a očkovat se podle dostupných zpráv nenechala ani většina ministrů.

Podle některých názorů byla rizika nákazy novou chřipkou zveličena. Toho využily farmaceutické společnosti, které státům prodaly vakcíny proti chřipkovému viru.VÍCE ČTĚTE ZDE

Na Slovensku se stejně jako v Česku může v současné době nechat očkovat proti nové chřipce každý, zájem je však nízký. V Česku podlehlo podle posledních údajů nové chřipce asi sto lidí. Slovensko objednalo celkem milion dávek očkovací látky za zhruba 7,6 milionu eur (asi 196 milionů korun). Česko uzavřelo smlouvu také na milion vakcín za 220 milionů korun, vláda ale 30 procent objednávky zrušila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz