1. listopadu 2015 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Robert Mugabe získal ‚čínskou Nobelovu cenu míru‘. Rozhodl se ji ale nepřijmout

Robert Mugabe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Mugabe | foto: Reuters

PRAHA Kontroverzní prezident Zimbabwe Robert Mugabe získal Konfuciovu cenu míru. Ta je čínskou obdobou Nobelovy cenu míru a vznikla jako reakce na udělení „originální Nobelovky“ čínskému disidentovi Liou Siao-povi. Situace s udělením ceny africkému diktátorovi se ale ještě komplikuje: Mugabe cenu odmítl.

V roce 2010 získal Liou Siao-po Nobelovu cenu míru a to se pochopitelně Číně nelíbilo. Na oficiální úrovni zpochybnila vláda důvody pro udělení ceny vězněnému literátovi, jelikož „to není osoba, která by budovala mezinárodní přátelství, odzbrojení a mírová jednání“, což jsou kritéria pro udělení Nobelovy ceny míru a následovně vtahy mezi Čínou a Norskem poněkud zchladly.

Na udělení ceny ale reagovala i veřejnost, a tak se v roce zrodila Konfuciova cena míru. Od svého vzniku v roce 2010 udělil její výbor tuto cenu mezi jinými Vladimiru Putinovi, Fidelu Castrovi a kontroverznímu tchaj-wanskému politikovi Lien Čchanovi. Poslední jmenovaný cenu odmítl převzít jako první.

Nutno dodat, že cena není přímo spojena s čínskou vládou a ministerstvo kultury výbor dokonce v roce 2011 rozpustilo. Zanedlouho se ale 76 členů výboru rozhodli udílení cen obnovit, akorát s pozměněným jménem a registrací v Hongkongu.

Stabilní země se stabilním prezidentem

Robert Mugabe letos porazil ostatní kandidáty, mezi nimi Billa Gatese nebo jihokorejského prezidenta. „Od té doby, co se Robert Mugabe v roce 1980 stal prezidentem Zimbabwe, tvrdě pracoval na tom, aby panoval společenský a ekonomický řád a aby se obyvatelé jeho státu měli lépe než dříve a překonali obtíže,“ zní prohlašení výboru udílející ceny. Předseda komise ještě dodal, že: „Možná jejich ekonomika na tom není nejlépe, ale je to velmi stabilní země a stabilita je v Africe vysoce ceněna. A pořád jsou na tom lépe než v Iráku, Sýrii nebo Afghánistánu“. Udělení ceny samozřejmě vyvolalo rozhořčení opozice v Zimbabwe i lidskoprávních aktivistů.

91 letý Robert Mugabe ale cenu nepřijal. Jakmile od čínských úřadů zjistil, že cena není spjata s oficiální politikou Číny, rozhodl se raději zůstat v Zimbabwe. Kdyby si to ještě rozmyslel, mohl by si odvést peněžní cenu v hodnotě 500 tisíc jüanů (zhruba 2 miliony korun), zlatou trofej a již počtrnácté navštívit Čínu, se kterou, podobně jako další africké země, udržuje blízké vztahy.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
HTML/JAVASCRIPT DEVELOPER (30 - 45 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč