22. května 2019 19:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rodiče mrtvého kadeta dostali právo použít synovo sperma. Mohou tak mít vnoučata

Kadet Peter Zhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kadet Peter Zhu. | foto: West Point Academy

NEW YORK/PRAHA Měsíce poté, co kadet americké vojenské akademie Peter Zhu zemřel na následky nehody na lyžích a ztratil tak, jak tvrdí jeho rodiče, možnost splnit si sen mít děti, rozhodl soud, že Zhuovi mohou použít Peterovo zmrazené sperma, aby mohli mít vlastního vnuka.

Jednadvacetiletý Peter Zhu studoval na vojenské akademii West Point a pravidelně prý svým rodičům sděloval, jaké si v životě chce splnit sny. Prý si přál být otcem pěti dětí, chtěl je vychovávat na ranči. Ženatý chtěl být již předtím, než dosáhne třiceti let. Jeho dalším životním cílem bylo „stát se kariérním příslušníkem armády.“

Peter, který se narodil v americké Kalifornii, však měl v únoru letošního roku nehodu na lyžích a upadl do kómatu. 27. února u něj pak lékaři diagnostikovali mozkovou smrt. Ještě začátkem března jej na životě udržovaly přístroje, ale nakonec musel být odpojen. Ještě předtím, než se tak stalo, podali jeho rodiče žádost k soudu, aby mohli disponovat se spermatem svého syna.

V soudních dokumentech uvedli, že jde o „jedinou šanci na naplnění Peterových přání a udržení jeho odkazu“, aby někdo nadále nesl jméno jejich rodu.

Předseda newyorského vrchního soudu minulý týden rozhodl a Peterovi rodiče Yongmin a Monica tak mohou po smrti svého syna rozhodovat tom, co se stane se synovým spermatem a mohou jej dokonce použít k „prokreativním účelům“.

Etické problémy

„V tuto chvíli soud neukládá žádné omezení na použití Peterova spermatu,“ uvedl soud. „Podobná omezení neexistují zatím v legislativě státu New York, ani na federální úrovni,“ stojí v rozhodnutí soudu s tím, že není nutné v současnosti ukládat jakákoliv omezení. Upozornil však, že se v budoucnu objevit mohou.

Rozhodnutí soudu však vyvolalo etickou debatu. Podle některých vědců totiž není správné rozhodovat, co se stane s mrtvým tělem člověka bez jeho předchozího souhlasu. „Chtěli bychom, aby se lékaři po naší smrti ptali: ‚Máme sesbírat vajíčka? Nebo odebrat sperma?‘“ položil v rozhovoru pro deník The Washington Post profesor práv a spoluzakladatel Centra pro zdravotnickou politiku a etiku Alexander Capron. „Tímto rozhodně nezlepšujeme lidské podmínky. Navíc si musíme položit otázku, zda je správné vědomě přivést na svět dítě, které má mrtvého otce?“

Rodina však má jasno, chce zachovat pokrevní linii a rodinné jméno. Jak se spermatem v budoucnosti naloží, však zatím jasné není.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!