Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rodiče se soudí o pohlaví sedmiletého dítěte. Neshodnou se, zda je chlapec, nebo dívka

Sedmiletý James o jehož pohlaví se rodiče přou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmiletý James o jehož pohlaví se rodiče přou. | foto: Twitter Charlieho Kirka

NEW YORK Kuriózní problém řeší rodiče v americkém státě Texas. Soud jim totiž přidělil společnou péči o jejich sedmileté dítě, oni se ale nemohou shodnout, jakého pohlaví dítě je. Případ vyvolal vlnu reakcí zejména ze strany konzervativců, ale také debatu o tom, v kolika letech se může dítě rozhodnout, zda si nechá pohlaví změnit.

Pediatrička Anne Georgulasová před sedmi lety porodila chlapce, kterého při narození ona a její tehdejší manžel Jeffrey Younger pojmenovali James. Podle matky se však James považuje za dívku a vyžaduje oslovování ženským jménem Luna. Younger se však domnívá, že lže a Georgulasová na Jamese jen tlačí, aby se cítil jako dívka. 

Dle čtvrtečního rozhodnutí soudu se musí nyní oba rodiče shodnout na tom, jak budou nadále postupovat, zda Jamese nechají projít vyšetřeními, která jsou pro změnu pohlaví nutná nebo ne. Soudkyně Kim Cooksová tak zvrátila rozhodnutí poroty, která hlasovala v poměru jedenáct ku jedné, aby byla výlučná kontrola přidělena matce.

Soudkyně uvedla, že nejsou důkazy, že by jakýmkoliv způsobem docházelo ke zneužívání práv dítěte ze strany některého z rodičů. Oběma rodičům mimo jiné zakázala mluvit o případu veřejně, což pro Youngera znamená, že musel zrušit internetovou stránku SaveJames (Zachraňte Jamese). Jako otec se totiž už dlouhodobě staví proti tomu, aby se s jeho synem zacházelo jako s dívkou. 

„James začal svou touhu po tom stát se dívkou projevovat někdy v roce 2015,“ tvrdí Georgulasová. „Byly mu tři roky a po zhlédnutí animovaného filmu Ledové království od Disnyeho si přál vypadat jako jedna z hlavních ženských postav,“ vysvětluje žena, která pracuje jako dětská lékařka. 

„Všichni tvrdí, že chce být dívka“

Čtyřleté manželství obou rodičů bylo v roce 2016 anulováno a Georgulasová dostala výhradní péče a dohled nad Jamesem. Nyní u soudu matka s podporou některých odborníků a psychologů uvedla, že James sám o sobě mluví v ženském rodě a říká si Luna.

„Mluvili jsme s učiteli, poradci, v podstatě s každým, s kým jsme mohli. Všichni, včetně Lunina dvojčete, uvedli, že James chtěl vždy být dívkou,“ uvedla právní zástupkyně doktorky Georgulasové Kim Meadersová. Toto stanovisko skutečně před soudem potvrdili i odborníci, u nichž James údajně podstoupil vyšetření.

Jeffrey Younger však opakovaně tvrdí, že jeho bývalá manželka tlačí na Jamese, aby se považoval za dívku a stejně tak o sobě i mluvil. Podle něj byl jeho syn vždy „naprosto šťastný jako chlapec“. Youngera vždy rozčilovalo, když Jamese viděl oblečeného do ženských šatiček s namalovaným umělým obočím. Podle něj si Georgulasová zahrává s pohlavím dítěte a jeho sebeuvědoměním, což je prý srovnatelné se sexuálním zneužíváním.

S tím souhlasí i někteří republikánští politici a konzervativní část společnosti. „Tohle je zneužívání dítěte,“ napsal například na twitteru syn amerického prezidenta Donald Trump mladší. „Sedmileté dítě není dost dospělé, aby dělalo tak důležitá rozhodnutí samo,“ napsal republikánský senátor Ted Cruz.

Generální prokurátor státu Texas Ken Paxton uvedl ve čtvrtek v návaznosti na royhodnutí soudkyně Cooksové, že se bude jeho úřad ve spolupráci s dalšími snažit díte co nejlépe ochránit. „Chápeme, že děti mají úžasné a unikátní osobnosti, které je potřeba podporovat a správným způsobem se o ně starat během jejich dospívání,“ uvedl pro BBC. Georgulasová zatím ale nehodlá ustoupit a bude se dle svých slov snažit dosáhnout toho, aby se z Jamese postupem času skutečně stala Luna.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...