16. ledna 2018 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rodiče v USA věznili 13 dětí, některé byly v řetězech. Sedm z nich již bylo dospělých

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
David Turpin a jeho o osm let mladší manželka Louise Anna Turpinová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Turpin a jeho o osm let mladší manželka Louise Anna Turpinová. | foto: Reuters

WASHINGTON Sedmnáctiletá dívka dovedla americkou policii do domu v malém kalifornském městě, kde rodiče věznili ji a dalších 12 sourozenců. Některé děti byly v době policejního zásahu připoutány řetězem k posteli, mnohé ve zbídačeném stavu, podvyživení a špinaví.

Motiv chování rodičů, kterým hrozí mimo jiné obvinění z mučení, úřady vyšetřují. Sousedé přitom neměli tušení, že v domě nějaké děti žijí, informovala agentura AP.

Na situaci v domě ve městě Perris, zhruba 110 kilometrů východně od Los Angeles, upozornila policii dívka, které se podařilo utéct. Policisté byli v šoku, když zjistili, že sedm sourozenců bylo již dospělých, ačkoliv na to kvůli zanedbanému stavu nevypadali. Podobně sedmnáctiletou dívku policisté původně považovali za desetiletou.

„Oběti se zdály podvyživené a velmi špinavé,“ sdělila policie s tím, že sourozencům bylo od dvou do 29 let. Americká média zveřejnila fotografie, z kterých vyplývá, že v rodině bylo deset dívek a tři chlapci.

Sedmapadesátiletého Davida Turpina a jeho o osm let mladší manželku Louise Annu policie umístila do vazby s možností kauce devět milionů dolarů (téměř 188 milionů korun).

Některé sousedy zadržení manželů šokovalo, prý neměli tušení, že v domě kromě nich ještě někdo žije. „Neměl jsem ani ponětí, co se tam děje,“ řekl Andrew Santillan bydlící poblíž. Podle dalších lidí z okolí byli manželé velmi uzavření a s nikým nemluvili.

Podle údajů kalifornského ministerstva školství byla na adrese domu registrována soukromá škola, jejímž byl Turpin ředitelem. V minulém školním roce vedla v záznamech šest studentů různého věku.

Rodina Turpinsových.

Rodina Turpinových.

Turpinovi byli podle listu The New York Times velmi zadluženi a v roce 2011 zažádali o osobní bankrot. „Pamatujeme si je jako velice milý pár,“ řekl advokát Ivan Tarhan, který oddlužení Turpinových řešil. Podle něj mluvili o dětech moc pěkně a Turpinová mu řekla, že mají rádi Disneyland, kam celá  rodina často jezdí.

Dům Turpinsových ve městě Perris.
Média zůstala na místě až dlouho do noci.
ČTK
  • 20Diskuse

Najdete na Lidovky.cz