Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Synka zapomněli při bombardování v Sýrii, teď se s ním shledali

Syrský chlapec, kterého rodina zapomněla během bombardování v Sýrii, je zpět u svých rodičů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský chlapec, kterého rodina zapomněla během bombardování v Sýrii, je zpět u svých rodičů. | foto: ČTK

DAMAŠEK Syrská rodina Tavašíů musela v létě narychlo prchnout před bombardováním ze svého domova v Damašku. Matka i otec se domnívali, že jejich dvouletého syna Bušra už s sebou vzali příbuzní a odešli bez něj. Bušr se tak ocitl sám v troskách domu, kde ho našla cizí rodina uprchlíků a předala opozičním bojovníkům.

O případu informovala právnička Stella Konstantinuová, která pomáhala rodině získat chlapce zpět.

Když rodiče zjistili, že dítě není u nikoho z příbuzných, chtěli se pro něj vrátit, ale těžké bombardování jejich čtvrti jim v tom zabránilo. Byli přesvědčeni, že chlapec útoky nemohl přežít, a odjeli se dvěma zbylými syny na Kypr. V Limassolu, kam se uchýlili, je zastihla zpráva ze Sýrie, že hoch je naživu. Obrátili se proto na Konstantinuovou se žádostí o převoz syna ze Sýrie na Kypr.

Čtěte také:

Rodina požádala na Kypru o politický azyl a z dokumentů, které předložila, vyplývalo, že má tři děti. Podle Konstantinuové povstalci chlapce po ukončení bojů v Damašku přivezli jako sirotka do uprchlického tábora, kde ho někdo ze známých rodiny Tavašíů poznal a upozornil manžele na Kypru.

Právnička, na niž se pár obrátil, začala jednat s ministerstvy vnitra i zahraničí. V Damašku sice stále je kyperské velvyslanectví, ale pracuje minimálně, takže nebylo schopné pomoci. Bušrova teta, která se vrátila pro hocha do Damašku, ho dostala do Libanonu, kde si ho vyzvedl otec Mašhúr a ve čtvrtek s ním přijel na Kypr.

Volal táto

"Nejdřív mne nepoznal, ale pak jsme se objali a on na mne začal volat táto," popsal shledání Manšúr.

Kyperské ministerstvo zahraničí nechtělo věc komentovat, ale novináři se o případu dověděli díky tlumočníkovi, jehož prostřednictvím Tavašíové děkovali kyperské vládě. Na letišti v Limassolu rodinu včetně matky stěží zadržující slzy vítaly četné kamery. "Nedokáže vyjádřit, co cítí, ale chce poděkovat Kypru a paní Stelle za pomoc," snažil se tlumočník vysvětlit, jak Bušrově matce je.

Na otázku, zda se budou chtít vrátit do Sýrie, Mašhúr odpověděl rezolutně: "Určitě ne." Rodina má v Sýrii sice stále příbuzné, ale její dům byl podobně jako polovina čtvrti Kabún srovnán se zemí.

Konstantinuová řekla, že věc se podařila také kvůli tomu, že se tak trochu citově týkala i jí. "Jakožto babička dvouletého vnoučete jsem udělala vše pro to, aby se ten chlapec dostal k rodičům," řekla.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.