Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Synka zapomněli při bombardování v Sýrii, teď se s ním shledali

Svět

  19:00aktualizováno  21:37
DAMAŠEK - Syrská rodina Tavašíů musela v létě narychlo prchnout před bombardováním ze svého domova v Damašku. Matka i otec se domnívali, že jejich dvouletého syna Bušra už s sebou vzali příbuzní a odešli bez něj. Bušr se tak ocitl sám v troskách domu, kde ho našla cizí rodina uprchlíků a předala opozičním bojovníkům.

Syrský chlapec, kterého rodina zapomněla během bombardování v Sýrii, je zpět u svých rodičů. foto: ČTK

O případu informovala právnička Stella Konstantinuová, která pomáhala rodině získat chlapce zpět.

Když rodiče zjistili, že dítě není u nikoho z příbuzných, chtěli se pro něj vrátit, ale těžké bombardování jejich čtvrti jim v tom zabránilo. Byli přesvědčeni, že chlapec útoky nemohl přežít, a odjeli se dvěma zbylými syny na Kypr. V Limassolu, kam se uchýlili, je zastihla zpráva ze Sýrie, že hoch je naživu. Obrátili se proto na Konstantinuovou se žádostí o převoz syna ze Sýrie na Kypr.

Čtěte také:

Rodina požádala na Kypru o politický azyl a z dokumentů, které předložila, vyplývalo, že má tři děti. Podle Konstantinuové povstalci chlapce po ukončení bojů v Damašku přivezli jako sirotka do uprchlického tábora, kde ho někdo ze známých rodiny Tavašíů poznal a upozornil manžele na Kypru.

Právnička, na niž se pár obrátil, začala jednat s ministerstvy vnitra i zahraničí. V Damašku sice stále je kyperské velvyslanectví, ale pracuje minimálně, takže nebylo schopné pomoci. Bušrova teta, která se vrátila pro hocha do Damašku, ho dostala do Libanonu, kde si ho vyzvedl otec Mašhúr a ve čtvrtek s ním přijel na Kypr.

Volal táto

"Nejdřív mne nepoznal, ale pak jsme se objali a on na mne začal volat táto," popsal shledání Manšúr.

Kyperské ministerstvo zahraničí nechtělo věc komentovat, ale novináři se o případu dověděli díky tlumočníkovi, jehož prostřednictvím Tavašíové děkovali kyperské vládě. Na letišti v Limassolu rodinu včetně matky stěží zadržující slzy vítaly četné kamery. "Nedokáže vyjádřit, co cítí, ale chce poděkovat Kypru a paní Stelle za pomoc," snažil se tlumočník vysvětlit, jak Bušrově matce je.

Na otázku, zda se budou chtít vrátit do Sýrie, Mašhúr odpověděl rezolutně: "Určitě ne." Rodina má v Sýrii sice stále příbuzné, ale její dům byl podobně jako polovina čtvrti Kabún srovnán se zemí.

Konstantinuová řekla, že věc se podařila také kvůli tomu, že se tak trochu citově týkala i jí. "Jakožto babička dvouletého vnoučete jsem udělala vše pro to, aby se ten chlapec dostal k rodičům," řekla.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...