Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodina tuniského prezidenta uprchla s miliony eur ve zlatě

Svět

  12:15
TUNIS - S desítkami milionů eur ve zlatě zřejmě odjela ze země rodina uprchlého tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího. Podle webu francouzského deníku Le Monde to předpokládají francouzské tajné služby.

Přeškrtlý plakát uprchlého prezidenta Zína Abidína bin Alího. foto: Reuters

Tuniský prezident utekl ze země v pátek po několikatýdenních sociálních nepokojích. V ulicích hlavního města Tunisu, kde o víkendu pokračovaly pouliční násilnosti, dnes ráno podle AFP panoval klid.

Prezident Bin Alí ze země utekl po 23 letech autoritářské vlády uprostřed stále masovějších protestů proti vysoké nezaměstnanosti i cenzuře tisku.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle domněnek francouzských zpravodajských služeb jeho rodina ze země utekla zřejmě s 1,5 tunou zlatých prutů. Pro ně se prý do centrální banky v Tunisu dostavila osobně bin Alího druhá manželka Lajla. Guvernér banky prý ale její žádost odmítl, a tak manželka zavolala prezidentovi. Ani ten prý nejdříve nechtěl dát příkaz k vydání prutů, nakonec však prý svolil. Žena poté podle francouzských informací nasedla na let do Dubaje, odkud pak zamířila do Džiddy v Saúdské Arábii.

"Zdá se, že manželka bin Alího utekla zřejmě se zlatem," řekl podle webu vysoký francouzský představitel, podle nějž se hodnota 1,5 tuny zlata nyní pohybuje kolem 45 milionů eur (téměř 1,1 miliardy korun).

Nepokoje v Tunisku

Prezident podle zpravodajců nejdříve nevěřil, že se jeho pád odehraje tak rychle. Nahrál prý i další projev k národu, který však už nestihl pronést.

Podle webu nemusel zemi opustit dobrovolně, ale mohl být sesazen.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury AFP v ulicích Tunisu ráno panoval klid. Uzavřena zůstala většina obchodů s výjimkou několika kaváren a pekáren. V okolí budovy ministerstva vnitra hlídkuje armáda a před vstupem do budovy jsou zátarasy z ostnatého drátu. V sousedních ulicích, kde spolu v neděli odpoledne svedly krvavé střety tuniská armáda s příslušníky prezidentské gardy věrnými uprchlému prezidentovi, hlídkují policisté a ozbrojený vůz armády.

Tuniský premiér Muhammad Ghannúší by měl dnes oznámit složení nové vlády, která by měla zemi dovést k předčasných parlamentním a prezidentským volbám. Podle ústavy by se měly uskutečnit do dvou měsíců. Opozice má za to, že strany napojené na svržený režim by měly být z utváření nového politického rozložení v zemi vyloučeny.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Prodej, byt 4+1, OV, Klášterec nad Ohří, ul. Žitná
Prodej, byt 4+1, OV, Klášterec nad Ohří, ul. Žitná

Žitná, Klášterec nad Ohří - Miřetice u Klášterce nad Ohří, okres Chomutov
2 850 000 Kč

Mohlo by vás zajímat