Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodina vůdce džihádistů prchala ze Sýrie. Pohraniční stráži neunikla

Svět

  10:23aktualizováno  11:28
BEJRÚT - Libanonská armáda zadržela na hraničním přechodu se Sýrií manželku a dítě Abú Bakra Bagdádího, samozvaného chalífy Islámského státu. Hranice se dvojice pokusila překročit s falešnými doklady, uvedla v úterý agentura Reuters s odvoláním na libanonské bezpečnostní zdroje.

Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě foto: Reuters

Nejprve se objevily informace, že šlo o Bagdádího syna, později však agentura Reuters napsala, že prý jde o dceru. Nyní se čeká na výsledky DNA testů, které mají určit, zda se skutečně jedná o dítě vůdce islamistů.

Dvojice byla prý prý zadrženi již před několika dny, když se snažili dostat ze Sýrie do Libanonu. Cestovali údajně na falešné doklady. Jméno či národnost ženy nebyla zveřejněna, podle úřadů šlo o jednu z blíže neupřesněného množství Bagdádího manželek. Agentura AFP napsala, že šlo o ženu syrské národnosti a doprovázel ji syn ve věku osm či devět let.

Libanonské bezpečnostní složky obě osoby dopadly ve spolupráci se západními zpravodajskými službami, informoval libanonský deník As-Safír. Zadržení byli odvezeni k výslechu na libanonské ministerstvo obrany.

Záhada jménem Bagdádí

O vůdci IS Bagdádím není mnoho informací. Narodil se zřejmě roku 1971 a je výkonným velitelem a zdatným taktikem. Po studiu, při němž získal na univerzitě v Bagdádu doktorát z islámských studií, se připojil k rebelům, kteří začali v Iráku působit po svržení bývalého vůdce Saddáma Husajna v roce 2003. Roky 2005 až 2007 prožil ve věznici v americkém táboře Bucca a odtud také pocházejí dvě jeho známé fotografie. Jeho podoba je údajně tajemstvím i pro ty, kdo s ním sympatizují. Členové šíitského Hizballáhu, který bojuje stejně jako islamisté v Sýrii, mu říkají Duch.

PSALI JSME:

Podle informací, které se objevily na sociálních sítích, je vůdce radikálů ženatý, nicméně není jasné, kolik přesně manželek má. Podle islámu může mít až čtyři.

V polovině listopadu se objevila informace, že Bagdádí byl vážně zraněn při jednom z náletů na kolonu islamistů u iráckého města Mosul. Americký Pentagon ani irácké vedení to ale nepotvrdily a islamisté to rovněž popřeli.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...