Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uneseným Američanům se v zajetí narodily tři děti. Teď je osvobodili Pákistánci

Svět

  7:50
ISLÁMÁBÁD - Pákistánská armáda ve čtvrtek oznámila, že se jí podařilo osvobodit Kanaďana, jeho americkou manželku a jejich tři děti ze zajetí Talibanu. K záchranné operaci pomohly informace amerických tajných služeb, napsala agentura Reuters.

Caitlan Colemanová, Joshua Boyle a jejich dvě děti ve videu sdíleném Talibanem na sociálních sítích. foto: Reuters

Akci Pákistánců ocenil americký prezident Donald Trump, podle něj byla „pozitivním momentem“ ve vypjatých americko-pákistánských vztazích.

Caitlan Colemanová a Joshua Boyle padli do zajetí sítě Hakkání napojené na Taliban v roce 2012, kdy s batohy cestovali po Afghánistánu. Colemanová byla tehdy těhotná. Všechny tři děti dvojice se narodily v zajetí.

Americká rozvědka prý pákistánské straně ve středu sdělila, že „teroristé s rukojmími překročili hranici a nacházejí se v severozápadním Pákistánu“. Celá rodina je po osvobození z „teroristického zajetí“ v pořádku, dodala pákistánská armáda.

Dobrá spolupráce USA a Pákistánu

„Spolupráce pákistánské vlády je znamením, že ctí přání Spojených států, aby se Islámábád více zasazoval o bezpečnost v regionu,“ uvedl Trump. Spojené státy v minulosti Pákistán opakovaně obvinily z toho, že poskytuje útočiště ozbrojencům, s nimiž Američané již 16 let bojují na afghánském území.

Americký ministr obrany James Mattis minulý týden uvedl, že Washington dá spolupráci s Islámábádem „ještě jednu šanci“ předtím, než Trump „učiní, co bude nezbytné“, aby chování Pákistánu napravil. Ve čtvrtek pak Mattis prohlásil, že věří tomu, že osvobození severoamerického páru je předzvěstí úzké budoucí spolupráce s Islámábádem.

„Toto je velmi pozitivní moment, pákistánská armáda si vedla dobře,“ řekl novinářům šéf Pentagonu. „Chceme s Pákistánem v budoucnu společně bojovat proti terorismu včetně únosů,“ řekl. Podrobnosti o záchranné operaci ale zveřejnit odmítl.

Autor:

Mohlo by vás zajímat