Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rok od použití novičoku. Skripalovi se přitížilo, přeživší útoku v Salisbury nemají vyhráno

BŘEZEN -  Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BŘEZEN - Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | foto: Reprofoto

SALISBURY/PRAHA Britská armáda, působící na misích v Iráku či Afghánistánu, uskutečnila jednu ze svých největších operací poslední doby v městečku Salisbury na jihu Anglie. Na 190 vojáků celý rok dekontaminovalo spolu s­ civilními zaměstnanci 13 míst spojených s loňskou otravou přeběhlého ruského rozvědčíka Sergeje Skripala a jeho dcery Julije látkou Novičok. Jedem, určeným k vedení chemické války, se 4.­ března 2018 a krátce poté otrávilo celkem pět lidí. Zatímco Skripalovi přežili, 44letá Dawn Sturgessová, která se dostala s látkou do kontaktu náhodou, zemřela.

Britské bezpečnostní složky spolu s investigativní žurnalistickou skupinou Bellingcat pak předložily množství důkazů usvědčujících z útoku ruskou vojenskou rozvědku GRU. Moskva ale všechna obvinění popírá a označuje kauzu za provokaci.

„Bylo to monumentální a odvážné úsilí tisíců lidí,“ napsal na Twitteru generál Tyrone Urch, když v pátek dekontaminační tým oficiálně dokončil práci předáním domu Skripalových. Ti v ­něm už ale zřejmě nikdy žít nebudou, zdržují se na neznámém místě chráněni britskými tajnými službami.

Stav Sergeje Skripala se však přece jenom poslední dobou zhoršil, a i když ostatní otrávení – Julija Skripalová, Charlie Rowley (našel obal od novičoku zamaskovaný jako lahvička od parfému) a ­detektiv Nick Bailey (prohledával Skripalův dům) nyní potížemi netrpí, vyhráno nemají. Novičok totiž zanechává trvalé následky a­ například ruský vědec Andrej Železňakov, který s látkou přišel do styku nešťastnou náhodou v­ roce 1987, zemřel šest let poté v­ důsledku rozsáhlých poškození organismu.

Vyšetřovatelé sbírají forenzní vzorky na místě, kde byl Skripal a jeho dcera...
Vojáci v anglickém Salisbury mají na sobě při práci ochranné obleky.

Se stejnou vervou jako do odstraňování následků se Britové vrhli i do vyšetřování – a po několika měsících se jim skutečně podařilo najít dva podezřelé a zmapovat jejich pohyb. Akci podle britských závěrů provedla dvojice agentů GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, které Bellingcat identifikoval jako Alexandra Miškina a ­Anatolije Čepigu. Později k nim přibylo jméno Sergeje Fedotova, ve skutečnosti Denise Sergejeva.

Britské státní zastupitelství vydalo na všechny tři evropský zatykač. Nelze ale očekávat, že by se někdy vůbec objevili mimo Rusko – okamžikem odhalení byli zřejmě převedeni na místa v závětří, například ve školicím středisku.

Překroucený dopis Putinovi

Právě na to, že podezřelí zmizeli v Moskvě, poukazuje syn Sturgessové Ewan Hope. V otevřeném dopise, který uveřejnil britský list Sunday Mirror, žádá prezidenta Vladimira Putina, aby byli přinejmenším dva podezřelí vydáni britské justici: „Divná věc je, že víme, kdo matku zabil, důkazy tu jsou a víme, jak se to stalo, ale nemůžeme je dostat před soud. To je frustrující,“ píše Hope a stěžuje si, že britští politici nevěnují na rozdíl od Skripalových případu jeho matky žádnou pozornost: „Byla nevinnou obětí, my jsme ale nikdy nic neslyšeli od premiérky Theresy Mayové nebo od vlády, nebyl žádný telefonát ani dopis.“

Hopeho vzkazu věnovala pozornost i ruská média a zajímavé je, jak vyzněl v jejich podání. „Británie zradila jeho rodinu a­ přestala vyšetřovat smrt jeho matky,“ uvádí například populární internetový portál Gazeta.ru a ­konstatuje, že Putina považuje Hope za „jediného člověka, který je v případě jeho matky schopen zajistit spravedlnost“.

Vypovídá to o obrovské propagandistické ofenzivě, již v ­kauze Skripal vedla a dosud vedou především ruským státem ovládaná média. A v jejich úsilí se jim daří, a to i přes důkazy předkládané britskými vyšetřovateli a nepříliš věrohodnou obhajobou ruských agentů, kteří v televizi tvrdili, že Salisbury navštívili jako turisté.

Díky případu Skripalových také vyšlo najevo, že zabijácká komanda s krycími pasy bezstarostně cestovala po Evropě a kvůli sledování obětí navštívila i Česko. Moskva si ale vede svou: „Ruská společnost je stále více přesvědčená, že incident v ­Salisbury byla ve skutečnosti velká protiruská provokace,“ píše ve svém prohlášení ambasáda federace v Londýně.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...