Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ochránci v pohotovosti. Pobřeží USA zaplavuje japonské smetí

Smetí z Japonska zaplavuje americké pláže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smetí z Japonska zaplavuje americké pláže. |

NEW YORK Západní pobřeží Spojených států v těch dnech začalo zaplavovat smetí. Pravděpodobně jde o dozvuky loňské vlny tsunami v Japonsku. Ochránci životního prostředí od Kalifornie po Aljašku proto bijí na poplach.

Informoval o tom deník The Walll Street Journal.

Podle amerických činitelů smetí, na němž často jsou japonské nápisy, může být první vlnou pozůstatků po tsunami, která loni 11. března zabila více než 15.000 lidí a spláchla do oceánu části japonských měst. "Nezasáhne to jenom jeden stát, ale mnoho států," uvedl Nir Barnea z vládního úřadu pro oceány a ovzduší.

Harley-Davidson se dostal z Japonska do Kanady.

Harley-Davidson se dostal z Japonska do Kanady.

V severní Kalifornii již v lednu nalezli na pláží velký černý plovák s japonskými nápisy. Na pobřeží Aljašky se pak velké množství smetí začalo objevovat na konci dubna jižně od města Anchorage. Nejvíce jej moře přináší v těchto dnech. V posledních týdnech se pak odpad z Japonska objevuje i ve státech Oregon a Washington.

"Snažíme se připravit na nejhorší možný vývoj," uvedl Chuck Wallace, který má na starost nouzová opatření ve městě Gray Harbor ve státě Washington. Místní samospráva tak například počítá i s tím, že oceán na pobřeží může vyplavit i sudy s toxickým odpadem. Zatím se to ale nestalo. Ve smetí z Japonska také zatím nebyla zjištěna zvýšená radiace.

ČTĚTE TAKÉ:

Mnoho místních činitelů má za to, že odpad na pobřeží pochází z Japonska, protože ho moře vyplavuje mnohem více než jindy ve stejném období. Že ale smetí skutečně představuje pozůstatek po tsunami, ale zatím potvrdili jen v několika případech. V dubnu šlo například o fotbalový míč, který voda přinesla na Aljašku. Ve stejném měsíci pak například byl na pobřeží kanadské provincie Britská Kolumbie nalezen motocykl Harley-Davidson. Na aljašských plážích se také objevilo nezvyklé množství stavební izolace.

Mnohem více pozůstatků po tsunami se ale nachází v Tichém oceánu mezi Japonskem a Severní Amerikou. Japonská vláda odhaduje, že ničivá vlna smetla do moře pět milionu tun smetí od zdí budov po části automobilů. Z toho asi 3,5 milionu tun se potopilo u japonského pobřeží. Zbytek ale zůstal na hladině a mořské proudy by jej postupně v příštích letech měly doplavit na severoamerické pobřeží.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.