3. března 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Romantický bojovník za lepší společnost i žurnalistiku. Tak se zavražděný Kuciak projevoval na svém blogu

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. | foto: Aktuality.sk

BRATISLAVA Ján Kuciak po sobě nezanechal jen novinové články. Jeho osobnost obsáhle vykresluje osobní blog. Ten si začal vést v 19 letech a přispíval na něj čtyři roky. Nešetřil na něm kritikou politiků a společnosti, ale ani reflexí sama sebe. Volal po změně, ideálech i soucitu s potřebnými. „Nečekejme rezignovaně, jak to tu dopadne,“ vyzýval také Slováky k akci.

Mnozí z těch, kteří v posledních dnech zapalovali svíčky za Jána Kuciaka, možná o mladém slovenském novináři slyšeli prvně. Pietu chtěli vyjádřit především nad ztrátou mladých životů, debatu prostupuje i obava o ohrožení novinářské profese, boje za pravdu a demokracie.

Kuciakova smrt tak znásobila zájem o jeho kauzy, a to i za hranicemi Slovenska. Jaký ale byl jako člověk? O tom lze leccos vyčíst z blogu, který psal především během svých studií žurnalistiky. Pravidelně na blog přispíval v době, kdy ještě na plný úvazek nepublikoval pro velká média. V těch se posléze věnoval investigativě a vlastní názory musely v zájmu novinářské etiky stranou.

Sedmadvacetiletého novináře pracujícího pro portál Aktuality.sk zavraždil i s...
Ján Kuciak podle Saviana přibyl do dlouhého a nepřijatelného seznamu novinářů,...

Na Kuciakův blog upozornila slovenská odnož Transparency international. Ve svých osobních textech se mladý Ján projevuje někdy jako poetický idealista, který neopomíjí problémy chudší vrstvy obyvatelstva, jindy zase jako věcný kritik politiků a společenských poměrů. Celkem na blog napsal 68 textů. Formou se neomezoval - pustil se i do fejetonů, kauzu Gorila ztvárnil i básní. Motorem mu byla láska k literatuře a potřeba šířit své postoje formou ověřitelných faktů. Jako nástroj mu nesloužilo jen pero, aktivně se také účastnil demonstrací, což považoval v konkrétních případech za občanskou povinnost. 

Coby ambiciózní vysokoškolský student se vypisoval i z obyčejných věcí, třeba ze svého zklamání z průběhu a smyslu studia. Po třech letech studií cítil, že je společností vnímán jako lenoch bez zájmu pracovat, navíc studující obor bez perspektivy. „Škola mě ani jednou nedonutila se pořádně učit. Nepotkal jsem jediného pedagoga, který by mě inspiroval, změnil moje myšlení nebo pohled na svět. Nedostal jsem téměř žádný praktický základ profesní činnosti, morálky a etiky,” psal v roce 2012 Kuciak.

Nejen z tohoto textu je zřejmé, že Slovensko vnímal jako Absurdistán a mnohokrát volal po změně. Vymezoval se proti povrchní žurnalistice televize JOJ nebo Markízy. Už v roce 2013 upozorňuje na dnes tolik diskutovanou snahu některých médií manipulovat. „Někdy je takový produkt jen výsledkem zoufalé neprofesionality, někdy je naopak potřeba rozlišovat,” napsal o práci televizních novinářů.

Na blog Jan Kuciak psal i o svých prvních zklamáních ze své vlastní politické volby a účasti ve volební komisi ve svém rodném městě. V komisi se setkal s alkoholem i uvolněnou atmosférou skupinek občanů volících společně za jednou plentou. Kladl si za vinu, že nezasáhl, a především ho šokovalo, jak málo se jeho krajané o politiku vůbec zajímají.

Jeho kritice neunikl ani prezident Ivan Gašparovič. „Příběh Ivana Gasparoviče se vyznačuje smutným slovenským paradoxem, že zvolení do této funkce není výsledkem popularity osobnosti, ale že prezidentské křeslo znamená pro zvolenou osobu její postupný a rozpačitý růst s veškerým nádechem ironie a sarkasmu,” napsal v lednu 2013. V závěru textu pak prezidenta vyzývá k podání demise, aby tím “konečně udělal jediné možné chlapské gesto”. 

Vzhledem ke kauzám, kterými se Kuciak zabýval, nepřekvapí, že ani na svém blogu nešetřil kritikou na stranu Smer. Přesto měl soucit s těmi, kteří tuto stranu volili - konkrétně se svým otcem. Empatii prokázal i vůči své matce, která volit nešla vůbec, protože podle ní “všetci kradnú.” Na příkladu svých rodičů Ján ukazoval, že i se sociálně slabšími je třeba diskutovat, nikoli se nad ně povyšovat.

V souvislosti se smrtí Jána a jeho přítelkyně nejvíc mrazí při čtení jeho textů o nevyřešených případech korupce a jeho osobní nedůvěře v policii. To například, když se v roce 2010 vyjádřil k nevyjasněné smrti právníka Ernesta Valka. „Dočkáme se vyšetření kauzy? Těžko být optimistou. Je zažitým (nemorálním a prospěchářským) pravidlem, že podobná témata vyřešená nejsou.”

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.

Se stejnou nedůvěrou ve spravedlnost se v roce 2012 Ján Kuciak vyjádřil i k Tiboru Gašparovi, jakožto prezidentovi policejního sboru. „Jeho nominace je výsměch všem, kteří o gorilí protesty jen zavadili, což teprve těm, kteří mrzli a zničili si hlasivky na náměstích. Kauza desetiletí má na Slovensku příznačné vyznění: jeden z jejích aktérů doteď dohlíží na pořádek ve státě. Není to důvod na bolehlav? Ulice jsou prázdné, dům smutku plný.”

Tibor Gašpar je dodnes prezidentem policejního sboru. Má na starosti vyšetřování smrti Jána Kuciaka a jeho přítelkyně.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...