Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romney jasně vyhrál primárky ve státě Washington

USA

  10:50
BELLEVUE - Uchazeč o nominaci Republikánské strany pro listopadové prezidentské volby v USA Mitt Romney s přehledem vyhrál stranická volební shromáždění ve státě Washington. V sobotu si tak upevnil postavení před takzvaným superúterým, kdy spolu republikánští kandidáti v rámci primárek příští týden svedou boj hned v desítce amerických států.

Mitt Romney foto: ČTK

Po sečtení 99 procent odevzdaných hlasů bylo podle televizní stanice CNN jasné, že Romney má ve státě Washington na severozápadě USA podporu 38 procent republikánů.

ČTĚTE TAKÉ:

Největší drama se odehrálo v boji o druhé místo. V těsném souboji nakonec podle CNN Ron Paul získal 25 procent voličů a bývalý senátor Rick Santorum skončil třetí s 24 procenty hlasů. Až čtvrtý v sobotním klání skončil s velkým odstupem bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Získal 10 procent hlasů.

Výsledek hlasování znamená pro Mitta Romneyho už čtvrté vítězství během jediného týdne. Primárky zatím ale přesto nemají jasného favorita. Právě během superúterý v příštím týdnu v Ohiu a dalších státech by se však mohl zrodit. Průzkumy předvídají vyrovnaný boj mezi konzervativcem Santorumem a umírněnějším Romneym, ostatním již nedávají velkou naději.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kandidáti v jednotlivých státech bojují o místní republikánské delegáty, jejichž počet se v jednotlivých státech liší, především podle počtu obyvatel. K získání nominace je třeba 1144 delegátů. Romney jich měl před víkendem 167, Santorum 87, Gingrich 32 a Paul 19. Po potvrzení výsledků ve státě Washington si rozdělí čtyřicítku delegátů. Příští týden ale bude v sázce přes 400 delegátů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!