Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo má šance vyzvat Obamu? Podívejte se

Svět

  11:36
WASHINGTON - Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney zvítězil v klíčovém souboji takzvaného volebního superúterý v šesti z deseti států, svým protivníkům ale rozhodující úder nezasadil.

Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney zvítězil v klíčovém souboji takzvaného volebního superúterý v šesti z deseti států. foto: Reuters

Nepodařilo se mu získat podporu v žádném z konzervativních jižanských států a i v důležitém Ohiu se o úspěch strachoval. Konec seriálu primárek, ve kterých američtí republikáni vybírají svého kandidáta pro prezidentské volby, je tak stále v nedohlednu.

Romney v úterý těsně vyhrál v Ohiu a zvítězil ještě ve Vermontu, Virginii, Idahu, na Aljašce a ve svém domovském státě Massachusetts. Získal tak největší část delegátů na srpnový nominační sjezd strany v Tampě na Floridě, o kterých se v "superúterý" v deseti amerických státech rozhodovalo.

Republikánské superúterý 2012
státvítězstátvítěz
AljaškaMitt RomneyOhioMitt Romney
GeorgiaNewt GingrichOklahomaRick Santorum
IdahoMitt RomneyTennesseeRick Santorum
MassachusettsMitt RomneyVermontMitt Romney
Severní DakotaRick SantorumVirginiaMitt Romney

Druhý je bývalý senátor Rick Santorum, jenž uspěl v jižanských státech Tennessee a Oklahoma i v Severní Dakotě. Do poslední chvíle pak ohrožoval Romneyho vítězství v Ohiu. Pouze ve své domovské Georgii uspěl v úterý bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, který nicméně v kampani hodlá pokračovat.

Do Bílého domu? Jen přes Ohio

Ohio na středozápadě USA se hlavní cenou "superúterý" stalo díky tomu, že vzhledem k pestrému složení voličů je považováno za vzorek celé země a vítězství tu má velký symbolický význam.

Republikánští kandidáti zde navíc prokazují svou schopnost oslovit početnou skupinu modrých límečků, tedy mužů v dělnických profesích, kteří tradičně hrají významnou roli při podpoře republikánských prezidentských kandidátů.

Mitt Romney – 415 hlasů

Rick Santorum – 176 hlasů

Kolik je potřeba hlasů?

V superúterý bylo ve hře 437 hlasů delegátů na sjezd strany, kde se v srpnu v Tampě na Floridě rozhodne o jejím kandidátovi na prezidenta Spojených států. Pro vítězství uchazeči potřebují 1144 hlasů.

Romneymu se ovšem ani úspěchem v Ohiu a na dalších kolbištích "superúterý" nepodařilo rozptýlit pochybnosti, které o něm má část republikánů, zejména těch konzervativních.

Santoruma v Ohiu porazil jen malým rozdílem, třebaže na svého protivníka díky silnému finančnímu zázemí podnikl "kobercový nálet" volebními spoty a výrazně jej předstihl ve výdajích na reklamu. Přesto se do poslední chvíle musel strachovat o výsledek.

Třetí kandidát

Newt Gingrich

Bývalý šéf sněmovny Newt Gingrich v superúterý zaznamenal úspěch v domovské Georgii a rozhodně z kampaně odstupovat nehodlá.

Doufá, že jej vítězství v tomto jižanském státě posune k dalším úspěchům na jihu, které pak vdechnou život jeho skomírající kampani. Naopak libertarián Paul na první vítězství stále čeká.

V projevu k příznivcům byl nicméně Romney optimistický. Podle propočtů televizní stanice CNN k tomu má důvod.

I přes neustálé potíže má jako jediný ze všech kandidátů šanci dosáhnout počtu hlasů potřebného pro nominaci.

Cesta k tomu ale pravděpodobně bude dlouhá a trnitá. Již nyní je zřejmé, že u konzervativních evangelikálů na jihu země propadá a že pro ně může být problémem jeho mormonská víra.

Jedinou alternativou je Santorum

Konzervativní katolík Santorum naopak na jihu v Tennessee a Oklahomě bezpečně zvítězil a uspěl i v Severní Dakotě na středozápadě.

"Bylo to velká noc. Vyhráli jsme již na západě, na středozápadě a na jihu a jsme připraveni vyhrávat po celé zemi," řekl Santorum svým příznivcům v Ohiu.

Jeho volební štáb ho nyní může bez problémů označovat za jedinou skutečnou konzervativní alternativu vůči Romneymu.

Santorumovi poradci již začali vybízet republikánské voliče, aby umožnili souboj jeden na jednoho bývalého senátora s exguvernérem a aby nehlasovali pro zbývající dva kandidáty, tedy pro kongresmana Rona Paula a pro Gingriche.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,