Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Islamisté dobyli rafinerii v Bajdží. Ropa jim přinese další bohatství

Svět

  9:06aktualizováno  9:28
BAGDÁD - Islamisté ovládli po desetidenních bojích ropnou rafinerii Bajdží na severu Iráku. Chtějí ji předat místním kmenům, které ji mají napříště řídit. Rafinerie zpracovává ropu těženou na severu země a zajišťuje zhruba třetinu celostátní produkce ropných výrobků. Provoz v ní byl zastaven minulý týden.

Exploze rafinerie (ilustrační snímek). foto: Reuters

Mluvčí radikálů z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), jehož citovala stanice BBC, řekl, že ISIL pokračuje v postupu k Bagdádu. Bajdží leží zhruba v polovině vzdálenosti mezi metropolí a severoiráckým Mosulem, který ISIL drží od 10. června.

Dobytí rafinerie je strategický úspěch ISIL, neboť skupina tím získá přístup k ropným produktům, jež může zpeněžovat a zároveň jimi zásobovat obyvatelstvo území, která už ovládá. Kromě severu Iráku je to také provincie Anbár západně od Bagdádu.

VÍCE ZDE:

Kerry v Iráku

Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí v Bagdádu slíbil Iráku pomoc USA proti ISIL, avšak s tím, že Iráčané urychlí jednání o nové koalici. Premiér Núrí Málikí slíbil, že vláda vznikne do 1. července. BBC získala informace, že politici horečně připravují první schůzi nově zvoleného parlamentu prývě na 1. červenec a snaží se předem se dohodnout na příštím předsedovi vlády. Podle zpravodaje britské stanice to ale nemá být Málikí.

John Kerry v úterý dorazil do autonomního Kurdistánu. Chce požádat tamní představitele, aby se aktivně podíleli na ústřední politice Bagdádu a pomohli irácké vládě v boji se sunnitskými vzbouřenci.

Kurdové obývají tři severovýchodní irácké provincie, jež spravují jako autonomii. Za současného vojenského konfliktu, při němž vláda nepřesvědčivě odráží postup islámských radikálů severem státu, se zbraní chopily kurdské milice a brání provincii Kirkúk. Přiléhá ke kurdským oblastem a je nejdůležitějším místem těžby ropy na severu země.

Zástupce Kerryho ministerstva řekl agentuře Reuters, že ministrova návštěva Kurdistánu je velmi důležitá. „Chce tamní politiky vyzvat, aby se aktivně podíleli na sestavování vlády a aby vybrali prezidenta, který bude schopný hájit nejen zájmy Kurdů, ale také celého Iráku," sdělil zdroj.

Prezident Kurdistánu Masúd Barzání však v úterý naznačil, že Kurdové uvažují o odtržení od Iráku. Vinu za to připsal nevyrovnané politice premiéra Málikího.

V Iráku je podle nepsaného pravidla prezidentem Kurd, zatímco vládě předsedá šíita a parlament vede sunnita. Prezidentovi Džalálovi Talabánímu, který je dlouhodobě nemocen, mandát skončí letos a potřetí za sebou ho vykonávat nemůže.

Autoři: ,