12. října 2018 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Roskosmos: Nový pilotovaný let k ISS je plánován na jaro 2019

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se... | foto: Reuters

MOSKVA Dva kosmonauti, kteří přežili čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) znovu. Na cestu se vydají pravděpodobně na jaře příštího roku. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko po havárii rakety Sojuz zřejmě pozdrží vyslání nepilotované zásobovací lodi k ISS, plánované na konec října, uvedl dále Roskosmos.

Hned ve čtvrtek ruské úřady oznámily pozastavení pilotovaných letů do vesmíru.

Start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice se ve čtvrtek nezdařil kvůli technickým problémům nosné rakety Sojuz-FG. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka - ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague - vyvázla podle Rogozina z nehody bez újmy a cítí se dobře.

Fotografové pořižují snímky Sojuzu MS-10 při startu.
Soyuz MS-10 na cestě k ISS.

Šéf agentury Roskosmos v pátek zveřejnil na twitteru fotografie, jak sedí vedle obou kosmonautů. Rogozin přitom uvedl, že Ovčinin a Hague se již z Kazachstánu vrátili do Hvězdného městečka u Moskvy, které je hlavním ruským výcvikovým střediskem pro kosmonauty.

Dokud nebude znám přesný důvod nehody, starty budou pozastaveny

Rusko po čtvrteční havárii pravděpodobně pozdrží vyslání nepilotované nákladní lodi k Mezinárodní vesmírné stanici, prohlásil v pátek vysoký představitel agentury Roskosmos Sergej Krikalev.

Další zásobovací mise byla plánována na 31. října, nákladní loď Progress - která dopravuje posádce na ISS jídlo a další zásoby - ale používá stejnou nosnou raketu Sojuz, jaká se dostala do problémů při čtvrtečním incidentu, napsala agentura Reuters.

Krikalev, jehož vyjádření vysílala v pátek ruská státní televize, potvrdil, že starty raket Sojuz jsou pozastaveny, dokud nebude znám přesný důvod čtvrteční nehody. První výsledky vyšetřování by měly být zveřejněny 20. října, dodal Roskosmos.

ČTK
  • 1Diskuse