12. října 2018 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Roskosmos: Nový pilotovaný let k ISS je plánován na jaro 2019

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se... | foto: Reuters

MOSKVA Dva kosmonauti, kteří přežili čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) znovu. Na cestu se vydají pravděpodobně na jaře příštího roku. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko po havárii rakety Sojuz zřejmě pozdrží vyslání nepilotované zásobovací lodi k ISS, plánované na konec října, uvedl dále Roskosmos.

Hned ve čtvrtek ruské úřady oznámily pozastavení pilotovaných letů do vesmíru.

Start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice se ve čtvrtek nezdařil kvůli technickým problémům nosné rakety Sojuz-FG. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka - ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague - vyvázla podle Rogozina z nehody bez újmy a cítí se dobře.

Fotografové pořižují snímky Sojuzu MS-10 při startu.
Soyuz MS-10 na cestě k ISS.

Šéf agentury Roskosmos v pátek zveřejnil na twitteru fotografie, jak sedí vedle obou kosmonautů. Rogozin přitom uvedl, že Ovčinin a Hague se již z Kazachstánu vrátili do Hvězdného městečka u Moskvy, které je hlavním ruským výcvikovým střediskem pro kosmonauty.

Dokud nebude znám přesný důvod nehody, starty budou pozastaveny

Rusko po čtvrteční havárii pravděpodobně pozdrží vyslání nepilotované nákladní lodi k Mezinárodní vesmírné stanici, prohlásil v pátek vysoký představitel agentury Roskosmos Sergej Krikalev.

Další zásobovací mise byla plánována na 31. října, nákladní loď Progress - která dopravuje posádce na ISS jídlo a další zásoby - ale používá stejnou nosnou raketu Sojuz, jaká se dostala do problémů při čtvrtečním incidentu, napsala agentura Reuters.

Krikalev, jehož vyjádření vysílala v pátek ruská státní televize, potvrdil, že starty raket Sojuz jsou pozastaveny, dokud nebude znám přesný důvod čtvrteční nehody. První výsledky vyšetřování by měly být zveřejněny 20. října, dodal Roskosmos.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz