Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Roušky v Česku a v Evropě. Ověřte si, kde si je aktuálně musíte nasadit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

PRAHA Jsou roušky stále aktuální? Server Lidovky.cz připravil souhrn, jaká jsou v členských státech Evropské unie nařízení a doporučení. Součástí seznamu jsou také i další neunijní státy - Velká Británie, Lichtenštejnsko a Švýcarsko.

Zatímco na jihu Evropy či v některých středoevropských státech platí přísná opatření a nošení roušky je stále povinné například v MHD nebo v uzavřených prostorech, severoevropské země zakrytí obličeje rouškou již pouze doporučují.

Ikonický most v Benátkách je nasvícen v barvách italské vlajky. Celá země...
Pláž v Barceloně po otevření španělských hranic.

Česko

V Česku celoplošná povinnost nosit roušky byla zrušena, lidé bez nich téměř po celém území můžou cestovat i v MHD či vyrazit do obchodu. Povinnost však nadále platí pro návštěvníky lůžkových zařízení – nemocnic či domovů pro seniory. Zaměstnanci, pacienti a klienti roušky musí mít, pokud jsou k ostatním blíže než 1,5 metru.

V hlavním městě se nařízení nosit roušku týká i přepravy metrem. V tramvaji nebo autobuse ji cestující mít nemusí. Zakryté dýchací cesty lidé musí mít na vnitřních akcích v Praze, které navštíví více než sto lidí.

Mimořádné opatření týkající se celého Moravskoslezského kraje oznámil v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nově tam bude platit povinnost nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Akcí se bude moci účastnit nejvíc sto lidí. Bary a restaurace budou v noci zavřené. Přeshraniční pracovníci budou muset jednou za dva týdny předkládat negativní test. Datum, od kterého budou opatření účinná, zveřejní ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci v pátek ve 14:00.

Lidé se bez roušky neobejdou ani v celém okrese Jihlava, a to ve všech veřejných zařízeních. Zakrývat nos a ústa si musí nejen v MHD, ale i u kadeřníka. Povinnost mít zakryté dýchací cesty platí také ve velkých obchodech a nákupních centrech, ve všech zdravotnických zařízeních a v sociálních službách. Lidé navíc musí mít roušky při vnitřních i venkovních kulturních akcích.

Na Kutnohorsku už nebude nutné nosit roušky a zrušena jsou i další mimořádná opatření vyhlášená kvůli zvýšenému výskytu koronaviru. V platnosti zůstává pouze zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory. ČTK to řekl starosta Josef Viktora (ANO) po pátečním jednání krizového štábu města.

Ve srovnání se zbytkem republiky platí na Karvinsku nadále přísnější opatřen...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...