Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozvedl se s Putinovou dcerou a náhle ruský miliardář Šamalov přišel o většinu majetku

Vladimir Putin a Kirill Šamalov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Kirill Šamalov. | foto: Reuters / Koláž Lidovky.cz

MOSKVA/PRAHA Ruský miliardář Kirill Šamalov přišel v loňském roce o většinu svého miliardového majetku poté, co se rozvedl s dcerou ruského prezidenta Vladimira Putina. Svůj podíl v petrochemické firmě Sibur prý musel prodat poté, co přišel o přízeň nejmocnější rodiny v Rusku.

Když si jedenatřicetiletý Kirill Šamalov v roce 2013 ženil s Jekatěrinou Tichonovovou, dcerou ruského prezidenta Vladimira Putina, držel již minoritní podíl v ruské petrochemické firmě Sibur. Během manželství však jeho díl ve společnosti astronomicky narostl a ze Šamalova se stal dolarový miliardář.

Po necelých pěti letech se ale objevily zprávy, že vztah prezidentovy dcery a byznysmena skončil. A s tím skončila i Šamalova privilegia. Byl zbaven pozice zástupce výkonného ředitele v Siburu a jeho jmění se opět propadlo.

Jekatěrina Tichonovová během vystoupení.

Dcera prezidenta Putina Jekatěrina během vystoupení.

Podle zdrojů agentury Bloomberg právě tento příbuzenský vztah umožňuje velmi neobvyklý pohled do fungování Putinova vnitřního kruhu, který tvoří rodina, přátelé a finance. 

Šamalovovo krátké období ve vedení Siburu, začalo podle Bloombergu v době, kdy se již schylovalo ke svatbě. Hlavní majitelé společnosti Leonid Michelson a Gennady Timčenko se rozhodli povýšit svého dosavadního viceprezidenta pro podnikovou administrativu na pozici zástupce výkonného ředitele a přidali k tomu 4,3% podíl společnosti, což představovalo majetek kolem 800 milionů dolarů (asi 16,3 mld. korun).

V roce 2014 následně Šamalov odkoupil od Timčenka sedmnáctiprocentní podíl v Siburu přibližně za 2,2 miliardy dolarů (téměř 45 mld. korun). Peníze na akvizici získal z půjčky, kterou mu poskytla státem vlastněná Gazprombanka. Šamalovovi bylo tehdy 32 let.

V dubnu loňského roku však společnost Sibur oznámila, že Šamalov prodal svůj podíl dalšímu z vlastníků – Leonidu Michelsonovi. Ačkoliv detaily prodeje nebyly zveřejněny, zdroje Bloombergu uvádí, že Šamalov na prodeji nevydělal. Prý mu bylo pouze umožněno jako členovi Putinovi rodiny tento podíl držet ve svěřeném fondu a jeho privilegium skončilo ihned poté, co skončil jeho vztah s Putinovou dcerou Jekatěrinou.

Podle jiného ze zdrojů ale neměly nákupy nic společného se svatbou s prezidentovou dcerou. První z majetkových zisků Šamalova prý byl politikou společnosti na rozdělení akcií a nákup od Timčenka byl společnou akvizicí Šamalova a jeho otce. Když zjistili, že nákup nebyl tak výhodný, jak doufali, prodali podíl zpět.

Šamal v současnosti vlastní 3,9% podíl v Siburu, což představuje přibližně 504 milionů dolarů (cca 10,3 miliardy korun).

Tajemné Putinovy dcery

Celou záležitost odmítli komentovat všichni zúčastnění včetně Putinovy dcery Jekatěriny Tichonovové, která kvůli bezpečnosti používá jiné příjmení. O ní i o její sestře Marii mají ruská média prakticky zakázáno psát.

Putin o svých dcerách na veřejnosti příliš nemluví. Při výjimečném vystoupení v roce 2015 o nich pouze uvedl, že vystudovaly ruské univerzity, hovoří několika jazyky, daří se jim dobře ve zvolených kariérách, vyhýbají se politice a byznysu.

Šamalovovo manželství s Tichonovovou, ani jejich rozvod nebyly veřejně potvrzené. Stejně tak ani nebylo Kremlem potvrzené, že Jekatěrina Tichonovová, která je profesionální tanečnicí rokenrolu, je Putinovou dcerou.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...