Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozvedl se s Putinovou dcerou a náhle ruský miliardář Šamalov přišel o většinu majetku

Svět

  5:00
MOSKVA/PRAHA - Ruský miliardář Kirill Šamalov přišel v loňském roce o většinu svého miliardového majetku poté, co se rozvedl s dcerou ruského prezidenta Vladimira Putina. Svůj podíl v petrochemické firmě Sibur prý musel prodat poté, co přišel o přízeň nejmocnější rodiny v Rusku.

Vladimir Putin a Kirill Šamalov. foto: Reuters / Koláž Lidovky.cz

Když si jedenatřicetiletý Kirill Šamalov v roce 2013 ženil s Jekatěrinou Tichonovovou, dcerou ruského prezidenta Vladimira Putina, držel již minoritní podíl v ruské petrochemické firmě Sibur. Během manželství však jeho díl ve společnosti astronomicky narostl a ze Šamalova se stal dolarový miliardář.

Po necelých pěti letech se ale objevily zprávy, že vztah prezidentovy dcery a byznysmena skončil. A s tím skončila i Šamalova privilegia. Byl zbaven pozice zástupce výkonného ředitele v Siburu a jeho jmění se opět propadlo.

Dcera prezidenta Putina Jekatěrina během vystoupení.

Podle zdrojů agentury Bloomberg právě tento příbuzenský vztah umožňuje velmi neobvyklý pohled do fungování Putinova vnitřního kruhu, který tvoří rodina, přátelé a finance. 

Šamalovovo krátké období ve vedení Siburu, začalo podle Bloombergu v době, kdy se již schylovalo ke svatbě. Hlavní majitelé společnosti Leonid Michelson a Gennady Timčenko se rozhodli povýšit svého dosavadního viceprezidenta pro podnikovou administrativu na pozici zástupce výkonného ředitele a přidali k tomu 4,3% podíl společnosti, což představovalo majetek kolem 800 milionů dolarů (asi 16,3 mld. korun).

Putin podstoupil tříkrálové koupání, venku bylo podle Kremlu minus šest stupňů

V roce 2014 následně Šamalov odkoupil od Timčenka sedmnáctiprocentní podíl v Siburu přibližně za 2,2 miliardy dolarů (téměř 45 mld. korun). Peníze na akvizici získal z půjčky, kterou mu poskytla státem vlastněná Gazprombanka. Šamalovovi bylo tehdy 32 let.

V dubnu loňského roku však společnost Sibur oznámila, že Šamalov prodal svůj podíl dalšímu z vlastníků – Leonidu Michelsonovi. Ačkoliv detaily prodeje nebyly zveřejněny, zdroje Bloombergu uvádí, že Šamalov na prodeji nevydělal. Prý mu bylo pouze umožněno jako členovi Putinovi rodiny tento podíl držet ve svěřeném fondu a jeho privilegium skončilo ihned poté, co skončil jeho vztah s Putinovou dcerou Jekatěrinou.

Podle jiného ze zdrojů ale neměly nákupy nic společného se svatbou s prezidentovou dcerou. První z majetkových zisků Šamalova prý byl politikou společnosti na rozdělení akcií a nákup od Timčenka byl společnou akvizicí Šamalova a jeho otce. Když zjistili, že nákup nebyl tak výhodný, jak doufali, prodali podíl zpět.

Šamal v současnosti vlastní 3,9% podíl v Siburu, což představuje přibližně 504 milionů dolarů (cca 10,3 miliardy korun).

Tajemné Putinovy dcery

Celou záležitost odmítli komentovat všichni zúčastnění včetně Putinovy dcery Jekatěriny Tichonovové, která kvůli bezpečnosti používá jiné příjmení. O ní i o její sestře Marii mají ruská média prakticky zakázáno psát.

Putin o svých dcerách na veřejnosti příliš nemluví. Při výjimečném vystoupení v roce 2015 o nich pouze uvedl, že vystudovaly ruské univerzity, hovoří několika jazyky, daří se jim dobře ve zvolených kariérách, vyhýbají se politice a byznysu.

Šamalovovo manželství s Tichonovovou, ani jejich rozvod nebyly veřejně potvrzené. Stejně tak ani nebylo Kremlem potvrzené, že Jekatěrina Tichonovová, která je profesionální tanečnicí rokenrolu, je Putinovou dcerou.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat