6. prosince 2013 11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozhodnutí o Krejčířově propuštění na kauci se v JAR opět odkládá

Radovan Krejčíř na snímku z roku 2007 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř na snímku z roku 2007 | foto: ČTK

JOHANNESBURG Soud v Jihoafrické republice v pátek opět odložil rozhodnutí, zda propustí českého podnikatele Radovana Krejčíře podezřelého z únosu a pokusu o vraždu na kauci. Na svém twitterovém účtu to napsala reportérka zpravodajského serveru Eye Witness News. Další soudní jednání by se mělo uskutečnit v pondělí.

Policie Krejčíře zatkla koncem listopadu a od té doby se konalo již několik soudních stání, v nichž by se mělo rozhodnout o jeho umístění do vazby nebo naopak propuštění na kauci. 25. listopadu soudce rozhodl, že český podnikatel nebude kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu čekat na verdikt v cele, ale v nemocničním ošetření.

Obhájci uprchlého Čecha nabízejí za jeho propuštění kauci 50 000 randů (100 000 korun), prokuratura s propuštěním nesouhlasí. Tento týden soud o žádosti o propuštění na kauci jednal už třikrát, k výsledku však dosud nedospěl.

PRÁVNÍ EXPERTI K PŘÍPADU KREJČÍŘ:

Kromě Krejčíře je do případu zapleten i jeho údajný blízký spolupracovník Desai Lupondo a dva příslušníci speciální jihoafrické policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane. Všechny státní zástupce viní z červnového únosu bratra drogového kurýra, který měl prý pro Krejčíře dostat do Austrálie zásilku 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč). Drogy však do místa určení nedorazily a kurýr zmizel.

Jihoafrická média Krejčíře spojují s řadou zločinů. U soudu mu ale žádný z nich prokuratura neprokázala. Česko, odkud Krejčíř utekl před osmi lety při domovní prohlídce, usiluje o podnikatelovo vydání, jihoafrické úřady ale ve věci dosud nerozhodly. V JAR požádal Krejčíř o azyl, ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz