11. prosince 2013 18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v JAR v pátek oznámí, zda propustí Krejčíře na kauci

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | foto: ČTK

JOHANNESBURG Jihoafrický soud má v pátek ráno oznámit rozhodnutí o žádosti Čecha Radovana Krejčíře o propuštění na kauci. Informovala o tom na komunitní síti Twitter jihoafrická novinářka sledující Krejčířovy kauzy Mandy Wienerová ze zpravodajského serveru Eyewitness News.

Soud Krejčířovu žádost od středečního rána opět projednával za přísných bezpečnostních opatření. Obhájci znovu tvrdili, že nehrozí, že by jejich klient mohl uprchnout ze země. Zdůvodňovali to tím, že je na něj vydán mezinárodní zatykač Interpolu. Prokuratura naopak od puštění Krejčíře na svobodu i kvůli obavám z ohrožení svědků zrazovala.

Výslech policisty

Obě strany také pokračovaly v křížovém výslechu policisty, který českého podnikatele na konci listopadu zatýkal. Sedmatřicetiletý detektiv Freddy Ramuhala prý pod palbou otázek přiznal, že nemá důkazy o tom, že by obvinění v Krejčířově kauze zastrašovali svědky, uvedla na Twitteru Amanda Watsonová z listu The Citizen.

ČTĚTE TAKÉ:

Krejčíř a trojice Jihoafričanů, mezi nimiž jsou dva příslušníci speciální policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem, čelí obvinění z únosu a pokusu o vraždu. V červnu prý unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami zmizel a Krejčíř ho prý chtěl vypátrat přes jeho bratra.

Úspěch prokuratury

Při líčení zaznamenala několik úspěchů obhajoba, následně ale "bodovala" i prokuratura, popisovali jednání soudu jihoafričtí novináři.

Detektiv Ramuhala byl podroben detailnímu výslechu, který se týkal zejména jeho tvrzení, že obvinění vyhrožovali svědkům a zastrašován měl být dokonce i sám žalobce Louis Mashiane. "Obhajoba přiměla detektiva připustit, že nemá důkazy, že policisté (ze speciální jednotky) vyhrožovali svědkům," napsala na Twitteru Watsonová.

Soud týkající se Krejčířovy případné kauce byl již několikrát odložen, naposledy v úterý kvůli tryzně za zemřelého bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu, na kterou se vydali i soudní úředníci. (více čtěte ZDE.)

Všichni čtyři zadržení odmítají obvinění a žádají soud o propuštění na kauci. Český podnikatel nabídl složit záruku 50 000 randů (100 000 Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!