Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dohoda o brexitu neprošla. Mayová drtivě prohrála, opozice vyvolá hlasování o důvěře

Svět

  15:52aktualizováno  22:23
LONDÝN - Poslanci britského parlamentu v úterý drtivě zamítli dohodu o brexitu, kterou s Evropskou unií vyjednala vláda premiérky Theresy Mayové. Mayová těsně před hlasováním uvedla, že je to historické rozhodnutí, které ovlivní generace. Opět odmítla druhé referendum. Parlament čeká ve středu hlasování o nedůvěře vládě.

Premiérka Mayová v parlamentu neuspěla. Po hlasování požádala, aby opozice vyvolala hlasování o důvěře vládě. foto: Reuters

Britští poslanci jasně odmítli dohodu o vystoupení země z Evropské unie. Vláda musí do pondělí přijít s alternativním plánem. Do brexitu zbývá 73 dní. Premiérka Mayová uvedla, že její povinností je splnit přání britského lidu - opustit EU.

PŘEHLEDNĚ: Den D. Británii čeká rozhodující hlasování o brexitu

Výsledek úterního hlasování představuje podle britských médií jasně nejvýraznější porážku vlády v Dolní sněmovně. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i neřízený brexit bez dohody. 

Jak středeční hlasování o nedůvěře kabinetu dopadne, není zcela jisté. Poslanci ze severoirské strany DUP, kteří menšinovou vládu Mayové podporují, totiž už dříve avizovali, že sice budou hlasovat proti brexitové dohodě, ale po hlasování samém potvrdili, že vládu při hlasování o nedůvěře podpoří. Pokud by přece jen kabinet padl a nepodařilo se sestavit do dvou týdnů jiný, byly by vypsány předčasné volby.Mayová sdělila parlamentu, že si není jistá, co si poslanci přejí. Žádala, aby opozice vyvolala hlasování o důvěře vládě. Chce vědět, zda má podporu ve vlastních řadách. Podle předsedy opozice Jeremyho Corbyna šlo o devastující hlasování. Vláda podle něj selhala a ve středu podle něj bude probíhat hlasování o nedůvěře vládě.

„Mimořádné. Ponižující. Bezprecedentní,“ napsal o výsledku reportér BBC Nick Robinson. „Odpočívej v pokoji brexitová dohodo Theresy Mayové... Největší porážka předsedy vlády od... vlastně si nemůžu vybavit premiéra, který by utrpěl takovou porážku,“ uvedl jeho kolega Norman Smith.

Zvýšilo se riziko odchodu bez dohody, zní z EU

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko odchodu Británie z EU bez společného ujednání. V prohlášení to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Unie podle něj výsledku lituje a vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.Zvýšilo se riziko odchodu bez dohody, zní z EU

Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem se dalo čekat. Česká republika je podle něj připravena na všechny možnosti, včetně odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Před takzvaným tvrdým brexitem varuje Hospodářská komora, firmy podle ní nebudou mít dost času na přípravu definitivního scénáře britského vystoupení z unie. Obavy z tvrdého brexitu vyjádřili představitelé některých sněmovních stran.

Žena, podporující brexit mluví s řidičem taxi před budovou britského parlamentu...
Člověk v kostýmu Theresy Mayové propagující druhé referendum o brexit.

Čeští europoslanci se shodují, že odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem znamená pokračování nejistoty a riziko odchodu země z EU bez dohody.

„Pokud dohoda není možná a nikdo nechce odchod bez dohody, tak kdo bude mít konečně odvahu říci, jaké je jediné pozitivní řešení,“ otázal se v bezprostřední reakci na twitteru Donald Tusk, který předsedá vrcholným schůzkám unie.

Hlavním sporným bodem dohody s EU je takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení, které by mělo zabránit vzniku přísného režimu na hranici britského Severního Irska a Irské republiky. To vadí řadě britských zákonodárců, podle kterých by aktivace pojistky znamenala dlouhodobé připoutání Británie k unijním strukturám.

Co si tato sněmovna přeje? tázala se Mayová

Za nejlepší cestu vpřed považuje Mayová spořádaný odchod z EU s „dobrou dohodou“. Zároveň nenaznačila, zda se chystá požádat o odklad termínu brexitu, nebo jak hodlá získat většinovou podporu v parlamentu. „Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje,“ konstatovala Mayová po přesvědčivé porážce o více než 200 hlasů. „Neříká nic o tom, jak, nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů“ v referendu z roku 2016, dodala.

Pakliže vláda hlasování ustojí, bude prý Mayová „v konstruktivním duchu“ jednat se svými kolegy i se zástupci parlamentní opozice. Vzhledem k naléhavosti problému je podle premiérky nutné soustředit se pouze na skutečně proveditelné varianty. Vláda se prý bude řídit dříve schváleným pozměňovacím návrhem, podle kterého má návrh o dalším postupu předložit do pondělka.

Juncker zdůraznil, že brexit neupravený žádnou dohodou s Londýnem si Evropská unie nepřeje. Komise však podle něj bude dál pracovat na tom aby EU byla na takovou situaci plně připravena.

„Britský parlament řekl, co si nepřeje. Teď je čas zjistit, co britští poslanci chtějí,“ reagoval na hlasování zmocněnec europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt. Zdůraznil také význam ochrany práv občanů zemí EU v Británii po brexitu. Podobně se vyjádřil i předseda europarlamentu Antonio Tajani. „Potřebujeme ujištění ohledně jejich budoucnosti. Vždycky budeme na jejich straně,“ napsal na twitteru.

Pětidenní debata

Dolní sněmovna o brexitové dohodě debatovala celkem pět zasedacích dní. Úterní poslední část debaty uzavřela premiérka Mayová.  V projevu před poslanci opět odmítla druhé referendum o EU a varovala před důsledky odchodu Spojeného království z unie bez dohody. Zopakovala, že povinností vlády je realizovat výsledek referenda z roku 2016, v němž Britové o odchodu z bloku rozhodli.

„Nyní nastal čas, aby (Dolní sněmovna) přijala rozhodnutí,“ řekla Mayová poslancům. Opoziční labouristy vyzvala, aby její dohodu podpořili, a jejich šéfa Jeremyho Corbyna obvinila, že postupuje cynicky. „Dnes můžeme dát přednost jistotě před nejistotu, jednotě před rozdělením,“ prohlásila Mayová.

Její proslov doprovázely hlasité reakce poslanců, takže předseda sněmovny John Bercow musel několikrát zasáhnout, aby premiérce zjednal klid v sále.

Za opoziční labouristy na závěr promluvil jejich předseda Jeremy Corbyn.  Stávající dohoda o odchodu z Evropské unie je podle něj špatná pro britské hospodářství, demokracii a pro zemi jako takovou, prohlásil před klíčovým hlasováním. 

Corbyn zároveň varoval před brexitem bez dohody, který by prý uvrhl mnoho obyvatel Británie do chaosu. Neřízený odchod z EU je však výchozím nastavením celého procesu a Corbyn tak varoval, že nestačí, aby byl parlament proti tomuto scénáři i proti současné dohodě.

Podle jeho strany by bylo nejlepším dalším krokem uspořádání předčasných voleb, které by prý nové vládě poskytly mandát na prolomení patové situace. 

Po skončení debaty se hlasovalo o pozměňovacích návrzích, kterých bylo původně předloženo třináct. Předseda Dolní sněmovny John Bercow zařadil na program jednání jen čtyři, dva z nich předložili konzervativní poslanci, jeden člen Skotské národní strany (SNP) a jeden předseda labouristů Corbyn. Hlasovalo se však jen o jednom, který byl zamítnut. 

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...