Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozpadne se Británie? Skotsko se domáhá referenda a jako reálnější se jeví i sjednocení Irska

Skotská první ministryně a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová s ohledem na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skotská první ministryně a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová s ohledem na... | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Spojené království Anglie a Walesu. Předpoklad, že právě tak by se v dohledné době mohl nazývat státní útvar rozkládající se dnes na Britských ostrovech, už nezní po čtvrtečních volbách jako fantasmagorie. Jde o posun, který si protagonisté referenda o brexitu, proběhlého v červnu 2016, docela určitě nepředstavovali.

Dlouhodobé pnutí na „periferiích“ dnešního Spojeného království totiž získalo nový impulz. Ve Skotsku (5,5 milionu obyvatel) získala separatistická Skotská národní strana (SNP) pod vedením Nicoly Sturgeonové 48 z celkem 59 parlamentních křesel, které mají Skotové v londýnském parlamentu přiděleny. 

To je nejen suverénní vítězství, ale ve srovnání s předchozími volbami také posílení o vysokých 13 křesel. SNP tedy bude mít silný mandát k tomu, aby po konzervativní vládě požadovala další referendum o nezávislosti, což Sturgeonová ihned po vyhlášení volebních výsledků potvrdila.

Jedno referendum o nezávislosti Skotska již relativně nedávno, v září 2014, proběhlo. Výsledkem bylo přesvědčivé vítězství zastánců setrvání ve Spojeném království, a to poměrem 55:45. Jenže tehdy se hlasovalo ve zcela odlišné situaci: žádný brexit nebyl na obzoru.

Ve Skotsku totiž hlasovalo v tomto plebiscitu 62 procent Skotů pro setrvání...
Výsledek prvního odhadu promítaný na Broadcasting Housev Londýně.


O necelé dva roky později, v referendu o setrvání Spojeného království v Evropské unii, hlasovala jasná většina Skotů (přes 62 procent) proti brexitu. Jenže to nestačilo, hlasy z Anglie zvrátily výsledek pro brexit a Spojené království nyní, po třech a půl letech odchází z EU – proti vůli většiny skotské populace. Tento fakt jistě stojí v pozadí posunu, ke kterému během posledních let došlo v názoru na skotskou samostatnost: průzkumy veřejného mínění ukazují, že tábory pro samostatnost a proti ní jsou nyní vyrovnané.

„V roce 2021 budou ve Skotsku parlamentní volby. Pokud v těchto volbách zvítězí Skotská národní strana, která referendum požaduje, pak bude pro Johnsona velice těžké odolávat,“ uvedl pro LN politolog Alan Convery z University of Edinburgh a nastínil také modely volebního chování skotských obyvatel. „Lidé ve Skotsku se dělí prakticky do čtyř skupin: 1) chci nezávislost, ale ne brexit; 2) chci nezávislost i brexit; 3) nechci nezávislost, ale chci brexit; a 4) nechci nezávislost, ani brexit,“ popsal profesor Convery.

Irští nacionalisté na koni

Jiná situace panuje v Severním Irsku (1,9 milionu obyvatel). Nevelké území, které je technicky součástí Spojeného království od roku 1801, se v průběhu brexitových jednání stalo nechtěně jedním z největších „oříšků“. Jak britští, tak eurounijní vyjednavači se totiž za každou cenu snažili zabránit obnovení nepropustné hranice mezi Severním Irskem a samostatnou Irskou republikou (ta bude po brexitu vnější hranicí EU) a přitom zachovat celní integritu Spojeného království.

Výsledkem je „kočkopes“, jehož praktické fungování od 1. února příštího roku je ve hvězdách – mnozí obyvatelé Severního Irska mají obavu, že v Irském moři (tedy mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království) de facto vznikne nová celní hranice, což zhorší postavení regionu.

V tomto kontextu lze číst i výsledky hlasování v severoirských volebních obvodech. Poprvé se totiž stalo, že strany usilující o sjednocení Irska na čele se Sinn Féin získaly navrch nad loyalisty. Byť jde o těsnou převahu v poměru 9:8, zastánce jednotného Irska to nepochybně povzbudí.

Jde o velmi citlivou otázku, protože sektářské násilí mezi odpůrci a zastánci sjednocení Irska, respektive mezi protestanty a katolíky si od konce 60. let do konce 20. století vyžádalo přes tři tisíce mrtvých a rány nejsou zdaleka zaceleny ani dnes. I proto byli politici včera ve vyjádřeních směrem k irské otázce zdrženliví a premiér Irské republiky Leo Varadkar pouze prohlásil, že je rád, že britské volby „nepřinesly pat bez jasné většiny v parlamentu“.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...