Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezcitný postup? Singapurský soud poslal muže na smrt přes platformu Zoom

Covid 19

  12:36
SINGAPUR - Soud v Singapuru odsoudil muže za obchodování s drogami k smrti, rozsudek padl kvůli omezení pohybu v době šíření koronaviru na dálku - ve videohovoru. Podle humanitární organizace Human Rights Watch je takový postup bezcitný, píše agentura AP.
Videohovor přes platformu Zoom. ilustrační snímek

Videohovor přes platformu Zoom. ilustrační snímek foto: Reuters

Právní zástupce odsouzeného muže Peter Fernando upřesnil, že rozsudek smrti vynesl nejvyšší soud nad jeho klientem v pátek ve videohovoru zprostředkovaném platformou Zoom. Odsouzený byl v tu dobu v cele, zatímco Fernando a žalobci se na dálku z různých lokací účastnili slyšení. Zřejmě jde o první případ v Singapuru, kdy byl rozsudek smrti vynesen na dálku. Na začátku května byl přes internet pomocí platformy Zoom odsouzen k smrti také muž v Nigérii.

Soud seznal 37letého Malajce Punithana Genasana vinným z toho, že od roku 2011 obchodoval s drogami. V pátek se má Genasan setkat se svým advokátem, aby probrali možné odvolání.

VIDEO: Singapurská realita. Dodržování rozestupů v parku hlídá robotický pes

Podle mezinárodní organizace Human Rights Watch je už samotný rozsudek smrti krutý a nehumánní a jeho vynesení přes platformu Zoom situaci ještě zhoršuje. „Necitlivost soudu a žalobců je šokující. Muž, který čelí trestu smrti, by měl mít právo být přítomen u soudu a své žalobce přímo konfrontovat,“ míní představitel organizace Phil Robertson.

Omezení pohybu zavedl Singapur začátkem dubna poté, co se v zemi objevila druhá vlna nákazy koronavirem a infekce se začala šířit především mezi zahraničními dělníky v přeplněných ubytovnách. K dnešnímu dni se v Singapuru nakazilo přes 29 000 lidí, což je jedno z nejvyšších čísel v Asii. V souvislosti s covidem-19 tam ale zemřelo pouze 22 pacientů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat