Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko se předvedlo jako říše zla, píše k Pussy Riot ruský tisk

Svět

  9:06
MOSKVA - Odsouzení punkové skupiny Pussy Riot poškodilo pověst země v cizině, upozorňuje ruský tisk v komentářích k pátečnímu verdiktu.

Před soudem se sešli příznivci skupiny, kteří pro ženy žádají svobodu. foto: Reuters

Moskevská soudkyně poslala na dva roky za mříže trojici punkerek, které ještě před letošními prezidentskými volbami v moskevském chrámu zazpívaly "punkovou modlitbu" s názvem "Bohorodičko, vyžeň Putina". A Rusko teď prý vypadá jako "říše zla a hlouposti".

"Rozsudek zničil reputaci Ruska," nadepisují Novyje izvestija a vyčíslují, že o rozsudku informovalo 5107 zahraničních médií v 87 zemích světa; nejaktivněji prý verdikt komentovali v USA, Británii, Německu, Francii, Španělsku a Nizozemsku. Tento list spočítal, že případ Pussy Riot se stal událostí dne ve většině amerických a evropských zpravodajských televizí, které soudu v pátečním vysílání věnovaly od dvou minut po jednu hodinu a 22 minut; některé dění v soudní síni přenášely i v přímém přenosu. 88 procent zpráv bylo vůči Rusku negativních, 12 procent neutrálních. V 72 procentech byl verdikt charakterizován jako pochybný, přehnaně přísný, jako ukázka nedemokratičnosti ruského režimu a potlačování jinak smýšlejících a opozice.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rozsah škod na pověsti režimu, způsobený mezinárodním ohlasem případu Pussy Riot, je obrovský," konstatoval šéf monitorující agentury NewsEffector Sergej Moroz, podle kterého stamiliony dolarů, vynaložené státem na zlepšení obrazu Ruska v posledních letech, lze zcela odepsat.

"Pussy Riot jsou ostuda, ale ostuda země je ještě horší," zdůrazňuje Moskovskij komsomolec a ironicky radí neurážet středověkou inkvizici srovnáváním s "Putinovým samoděržavím". Punkerky se na Západě už těší větší podpoře než svého času sovětští disidenti.

Naplivaly na oltář a věřící

"Ruské úřady by sotva dokázaly vymyslet účinnější způsob, jak předvést civilizovanému světu, že nejsme právní stát, ale říše zla a hlouposti," usoudil komentátor a dodal, že Západ se může radovat nad vymezením "jasné hranice, kde končí evropská civilizace a začíná východní barbarství". Samy Pussy Riot by podle názoru autora udělaly lépe, kdyby mlčely, neboť se vyznačují nedostatkem talentu, humoru a prohřešují se proti vší estetice.

Namísto toho se však mladé feministky rozhodly trumfnout i skandální uměleckou skupinu Vojna a exhibicionistky z ukrajinského sdružení Femen - a povedlo se: naplivaly na oltář i na věřící a staly se zakladatelkami trendu a světovými celebritami. Rusko je však Rusko a jeho justice je "ještě falešnější než Pussy Riot" a "nová kremelsko-církevní spravedlnost ještě mnohem krutější než v raném středověku".

"Rusko je feudální stát. Navzdory všem změnám ideologických doktrín a ekonomických politik se metody vládnutí od dob Ivana Hrozného jen málo změnily," píše o rozsudku anglojazyčný The Moscow Times, podle kterého by podle carského zákona z roku 1845 za podobnou výtržnost hrozily nejvýše tři měsíce vězení. Současně komentátor západním politikům a podnikatelům vyčítá, že až na estonského prezidenta během pětiměsíční vazby Pussy Riot mlčeli. Hrozí tak, že "za Putinova vládnutí se Rusko stane evropskou Saúdskou Arábií, zredukovanou na export ropy a plynu a dovoz luxusních aut".

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...